
Poľský vojak kontroluje na archívnej snímke obrnený transportér patriaci jeho jednotke pred starovekým mestom Babylon. FOTO - TASR/AP
Poľskí vojaci mohli doteraz hovoriť o šťastí, pretože sa im darilo vyhýbať sa irackým útokom. Žiaden z nich nebol ani zranený. Odvčera to neplatí.
Prezident Aleksander Kwasniewski vyhlásil v celej krajine minútu ticha. Vojaci aj vláda vyjadrujú ľútosť, opakujú však, že Poliaci v Iraku zostávajú. Odborníci očakávajú, že smrť majora Kupczyka vyvolá odmietavé reakcie verejnosti.
Major Kupczyk bol v skupine 16 vojakov, ktorí sa vracali do Karbaly z americkej základne Dogwood, kde slávnostne skončili školenie príslušníci novej irackej civilnej obrany. Konvoj štyroch áut sa dostal pod paľbu. Jedna strela zasiahla 44-ročného majora do krku.
Poliaci odpovedali streľbou, keď však zistili, že Kupczyk je zranený, rýchlo sa stiahli do Karbaly. Lekári v poľskej poľnej nemocnici ho už nedokázali zachrániť. Útočníkov sa zatiaľ nepodarilo chytiť.
„Pre nás všetkých je to obrovská strata,“ povedal generál Marek Ojrzanowski, ktorý je veliteľom brigády v Karbale. „Je to riziko nášho povolania. Naďalej budeme dôsledne plniť svoje úlohy,“ povedal plukovník Gniatowski.
Poľskí politici sa v prvých reakciách zhodli, že vojaci musia bohužiaľ s takýmto rizikom počítať. Iba radikálna pravicová a opozičná Liga poľských rodín žiada, aby sa v Sejme otvorila debata o zmysle poľskej účasti v Iraku.
Poliaci dlho prítomnosť svojich vojakov v Iraku podporovali. V posledných týždňoch, najmä po rastúcom počte útokov na spojencov, začali pochybovať. Posledný prieskum hovorí, že až 57 percent Poliakov je proti účasti ich vojakov v Iraku. „Podpora klesala a táto tragédia iba potvrdí pochybnosti,“ povedala agentúre Reuters šéfka mimovládneho Inštitútu pre verejné otázky Lena Kolarska-Bobinska.
Poliaci prebrali začiatkom septembra od Američanov stredno-južnú zónu v Iraku. Velia v nej deviatim tisíckam príslušníkov medzinárodných síl. Varšava vyslala do Iraku 2 500 vojakov, čo je štvrtý najväčší kontingent po Spojených štátoch, Veľkej Británii a Taliansku.
Za posledných 48 hodín zomreli v Iraku aj dvaja americkí vojaci. Ďalší dvaja boli zranení. Spojenecké jednotky, najmä však Američania, sa musia denne brániť takmer 30 útokom.
Od ohlásenia konca najväčších bojov zomrelo v Iraku viac ako 140 amerických vojakov. V samotnej vojne zahynulo len 114.
Autor: TOMASZ GRABIŃSKI pre SME