Na zdravie si ženy s mužmi pripiť môžu, na šancu dostať za rovnakú prácu rovnaký plat zatiaľ nie. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV
BRATISLAVA - Muž je živiteľ rodiny, a preto má zarábať viac. Táto predstava na Slovensku ešte stále pretrváva, čo potvrdzujú aj čísla o tom, koľko u nás zarábajú muži a koľko ženy. A rozdiel sa v posledných rokoch ešte prehlbuje - pred siedmimi rokmi zarobili ženy 75 percent z toho, čo muži, dnes iba 71,7 percenta. S vekom a postupom v práci rozdiely ešte rastú.
Podnikateľka Elvíra Chadimová vlastní hotel, jazykovú školu a súkromné gymnázium, kde kedysi učila. „Platy boli dané tabuľkami, tam nebolo možné robiť rozdiely, ale pri odmenách boli rozdiely časté,“ spomína. „Zdôvodňovalo sa to tým, že muž je živiteľom rodiny.“ Aj dnes sa u mužských kolegov stretne s názorom, že rozdielne odmeňovanie mužov a žien má opodstatnenie. „Kolegovia to zdôvodňujú tým, že muž je živiteľ rodiny, je viac k dispozícii, keď ho treba, a napokon - je to mužská solidarita.“
Priemerná mzda žien je podľa Štatistického úradu o 16,9 percenta pod celoslovenským priemerom, mzda mužov prevyšuje priemer o 15,8 percenta. Minulý rok zarobili ženy priemerne 12 125 korún za mesiac a muži 16 899. Pritom ženy majú priemerne vyššie vzdelanie, častejšie končia univerzity, vyššie i stredné odborné školy.
„Odmeňovanie je iba jedným z prejavov rodovej nerovnosti žien v spoločnosti, je však jedným z mála, ktorý možno presne vyjadriť. Vtedy si ľudia uvedomia, že rozdiely existujú,“ hovorí Peter Guráň z ministerstva práce. „Krajiny Európskej únie sa tým zaoberajú už dobrých 20 rokov, a rozdiely trvajú.“
Na Slovensku je menej mechanizmov, ktoré bránia platovej diskriminácii žien ako v únii. Nový Zákonník práce síce zakázal rozdielne odmeňovanie za rovnakú prácu a poveril Národný inšpektorát práce kontrolou, ale výsledkov je málo. Minulý rok inšpektori skontrolovali 42 firiem s viac ako 11-tisícami zamestnancov. „V troch firmách sme u piatich zamestnancov zistili, že došlo k diskriminácii v odmeňovaní - v neprospech žien,“ hovorí Anton Kasana z inšpektorátu.
Zistených prípadov je podľa Guráňa žalostne málo. „Je ťažké dokázať, či žena zarába menej iba preto, že je ženou.“ Ministerstvo práce pripravuje presnejšiu metodiku na určovanie.
Zuzana Vránová z ministerstva hovorí, že Slovensko nerovným odmeňovaním porušuje aj dohovor o odstránení všetkých foriem diskriminácie žien, ktorý prijalo v roku 1993. O dodržiavaní dohovoru a národnej koncepcie rovnosti príležitostí vypracúva každoročne správu. „Najčastejšie rozdiely v odmeňovaní žien a mužov boli v zaraďovaní do tarifných tried a platových pásiem. Z doplnkových foriem odmeňovania tiež viac profitovali muži,“ písalo sa v nej minulý rok. „Prevláda slabé odhodlanie žien žiadať nápravu.“
Svet ako pokus o nápravu využíva aj pozitívnu diskrimináciu. Ak je v jednej oblasti viac zamestnancov istého pohlavia, podľa zákona majú pri prijímaní prednosť uchádzači druhého pohlavia. U nás sa niečo podobné používa iba v prípade verejnej správy - obdobie, ktoré žena (ale aj muž) strávi na rodičovskej dovolenke, sa počíta do praxe.
Slovenské ženy považujú to, že majú oproti mužom nižšie platy,za svoj druhý najzávažnejší problém. V prieskume Inšititútu pre verejné otázky sa pred diskrimináciu v práci a pri odmeňovaní dostala iba zlá starostlivosť štátu o rodiny s deťmi.
Ako sa rieši diskriminácia v odmeňovaní
* Diskrimináciu v odmeňovaní u nás zakazuje Zákonník práce, pri pohovore sa nemožno pýtať na to, či má žena deti, alebo či je vydatá.
* Vo svete býva zásada rovnakého odmeňovania súčasťou kolektívnej zmluvy. „Zamestnávatelia sa zaväzujú, že budú rozdiely v odmeňovaní znižovať, výsledky sa zverejňujú každý rok a podnik, ktorý rozdiely neznižuje, je kritizovaný na verejnosti a stráca spoločenskú prestíž,“ hovorí Guráň. U nás sa tým odbory zatiaľ nezaoberajú.
* Žena na materskej môže pracovať na čiastočný úväzok, alebo časť práce urobiť doma. Vo svete to štát podporuje. U nás žena nemusí zostávať doma celé tri roky, ale môže sa čiastočne zamestnať aj počas materskej a príspevok dostane v polovičnej výške.
* Vo svete sú lepšie služby pre ženy s malými deťmi, aby sa nemuseli vzdať kariéry a brať jednoduchšie a slabšie platené práce
* V Škandinávii je bežná pozitívna diskriminácia.
Odmeňovanie v profesiách a podiel žien
Profesia priemerný plat žien %
Riaditelia a prezidenti spoločností 74 351 Sk 30,8 %
Nižšia administratíva (úradníci, sekretárky) 11 734 Sk 77,3 %
Služby a obchod (predavači, kaderníci, čašníci) 9616-10874 Sk 66,5 %
Remeselníci a kvalifikovaní robotníci 10 744-11 521 Sk 19,4 %
Pomocní a nekvalifikovaní robotníci 8320-9809 Sk 49,7 %
(Štatistický úrad, údaje o mzde za rok 2002, o podiele žien z roku 2000) Názory čitateľov z www.sme.sk
* Môj predchodca vo funkcii mal o stupeň vyššiu tarifnú triedu ako ja, pretože citujem: „On je muž a živiteľ rodiny.“
* Ženy častejšie pracujú ako upratovačky, kuchárky, v štátnych zariadeniach, kde sú mzdy nízke. Mužov v takýchto zamestnaniach nenájdete, lebo by neuživili rodiny. Mnoho žien tieto povolania vykonáva z časových dôvodov. Najlepšie platené vysoké posty zastávajú muži, lebo vyžadujú väčšiu koncentráciu, časové nasadenie, nemožno sa rozptyľovať starosťami, čo s dieťaťom. Ak sa to ženám nepáči, môžu si život zariadiť inak. Ale myslím si, že väčšina žien je spokojná. Ja zarábam menej ako manžel a nemám z toho mindrák.
* Kedysi som zarábal o niečo menej ako moja žena. Hanbil som sa, teraz zarábam približne dvakrát toľko ako ona a všetko je o. k.
* Milé dámy, pracovná zmluva je vecou dohody medzi dvoma svojprávnymi subjektmi. Mužský prístup: Ak s podmienkami zmluvy nesúhlasím, nepodpíšem ju a idem tam, kde ma správne ocenia.