BRATISLAVA - Slovenská lekárnická komora vyzvala lekárne, aby od pondelka vydávali lieky pacientom, len ak za ne zaplatia plnú sumu, alebo aby zavreli lekárne, či predávali len to, na čo budú mať peniaze. Ak by lekárnici chceli plnú sumu od pacienta, mnoho ľudí by si liek mohlo dovoliť len s problémami. Napríklad prípravok norvasc na vysoký tlak stojí 354,90, pacient však platí len doplatok 39,90.
Komora sa tak rozhodla po rokovaní s premiérom Mikulášom Dzurindom, ministrom zdravotníctva Rudolfom Zajacom a s poslancami parlamentu. „Rokovania nepriniesli očakávané výsledky. Vyzývame členov, aby v závislosti od ekonomických podmienok každej lekárne, každého regiónu a sociálnej situácie občanov v tomto regióne pristúpili buď na vyberanie platieb v hotovosti, alebo k zatváraniu svojich lekární, alebo výrazným spôsobom obmedzili objednávky liekov,“ uvádza prezídium komory.
Minister Rudolf Zajac upozorňuje, že lekárnik, ktorý bude chcieť od pacienta peniaze za liek na predpis v hotovosti, poruší zákon a príde o licenciu. Podľa zákona o lieku je lekárnik povinný vydať pacientovi liek do 24 hodín. Prezident komory Peter Mihálik tvrdí, že minister týmto vyhlásením len dokázal svoju neschopnosť riešiť problémy lekárnikov a slovenského zdravotníctva ako celku. „Komora poskytne právnu pomoc každému členovi, ktorý bude postihnutý reštrikciou ministerstva zdravotníctva,“ vyhlásila komora.
Strata licencie však lekárnikovi hrozí, aj keby neposlúchol komoru a ďalej objednával a predával lieky ako doteraz. Člen komory musí plniť uznesenia komory, ináč mu komora môže udeliť pokutu alebo ho aj vylúčiť. Bez členstva v komore lekárnik nemôže vykonávať svoju činnosť.
„V našom regióne sme sa v utorok dohodli, že lekárne budú objednávať len to, čo si môžu dovoliť. Keď to minú, je možné, že lekáreň zavrú, alebo budú predávať len voľnopredajné prípravky,“ hovorí Igor Minarovič, predseda komory lekárnikov Žilinského kraja. Lekárne na Kysuciach podľa neho už objednávajú len lacnejšie lieky a z tých drahších len veľmi malé množstvá. O pár dní sa môže stať, že pacient z Čadce nájde liek, ktorý potrebuje, až v Žiline, a neskôr už ani tam. „Rozhodli sme sa takto, kým nebude jasné, čo sa bude diať ďalej. Nemáme zaplatené od marca, distribútori nám odmietajú dodávať,“ hovorí Minarovič.
Platby poisťovní lekárňam meškajú už dlho, krehký systém sa vážne narušil v lete tohto roku. Všeobecná zdravotná poisťovňa od augusta v troch splátkach vrátila do rozpočtu 1,5 miliardy návratnej finančnej výpomoci, a začala ešte viac ako inokedy meškať s platbami. Okrem toho sa v marci, apríli a máji ľudia snažili predzásobiť liekmi ešte predtým, ako začal platiť zákon o dvadsaťkorunovom poplatku za recept.
Ministerstvo zdravotníctva spomínanú 1,5 miliardu previedlo na spoločnosť Veriteľ a vyzvalo lekárne, aby si svoje pohľadávky uplatňovali v tejto spoločnosti. To vedenie komory odmieta a žiada, aby štát zaplatil cez poisťovne.
BARBORA TANCEROVÁ