
Vmalej Kadani je momentálne 12 slovenkých lekárov. FOTO – ČTK
Dvanásť lekárov zo Slovenska nastúpilo tento rok v malej okresnej nemocnici v Kadani na severe Čiech. Kadaň a susedné mesto Klášterec nad Ohří tvoria 40-tisícovú aglomeráciu. V miestnej nemocnici je z 50 lekárov až dvadsať Slovákov a vedenie nemocnice tvrdí, že so slovenskými lekármi nie sú vôbec žiadne problémy.
„Sme trochu ako New York. Tu v severných Čechách sme každý odniekiaľ prišli,“ tvrdí o Kadani riaditeľ nemocnice Josef Mašek. Okolité továrne zamestnávajú Poliakov a Slovákov, v miestnych priemyselných zónach investovali Nemci a Japonci. V miestnej nemocnici mali už aj lekára z Madagaskaru a troch černochov z Etiópie.
Na inzeráty kadanskej nemocnice zverejnené na jej internetovej stránke sa v tomto roku prihlásilo viac ako 150 lekárov zo Slovenska.
„Potom som to už prestal počítať,“ priznáva riaditeľ. „Bola to lavína, hlásili sa absolventi, lekári s atestáciami aj primári.“
Záujem vyvoláva dobré technické vybavenie nemocnice a problémy s uplatnením sa – hlavne mladých – lekárov na Slovensku. V Kadani môže slovenský lekár dostať nástupný plat 11 660 českých korún hrubého, neskôr sa môže prepracovať – vrátane služieb a príplatkov – na 25 000 hrubého mesačne.
„Peniaze pre záujemcov neboli podstatné. Niektorí sa na plat ani neopýtali. Na Slovensku asi mladí lekári ťažko hľadajú miesto,“ hovorí Mašek.
Nemocnica, do ktorej sa pre jej neatraktívnu lokalitu za posledné dva roky neprihlásil ani jeden absolvent českej lekárskej fakulty, je voči mladým začínajúcim lekárom viac ako priateľská. Lekárom poskytuje ubytovanie v ubytovni, obyvateľ šesť mesiacov nemusí za ubytovanie platiť nájomné.
Zo strany pacientov nijaké negatívne reakcie na slovenských lekárov nie sú. „Nepočul som o tom, ale vylúčiť, že to niekedy nikomu nebude prekážať, že niečo povie, to nemôžem. To viete, blbí ľudia sú všade na svete,“ hovorí Mašek.
Zvýšený záujem slovenských lekárov hlásia z rôznych kútov Česka. Slovenské oázy tak vznikajú vo väčšine českých nemocníc. „Začalo sa to vlani. Zvýšený záujem slovenských lekárov o miesto sme zaznamenali aj v tomto roku: zo 120 žiadostí bolo od Slovákov 70 percent,“ hovorí pracovníčka sekretariátu námestníka okresnej nemocnice v severočeskom Moste. Zo 153 lekárov je tam deväť Slovákov.
Takmer desať percent slovenských lekárov má aj najväčšia severomoravská nemocnica v Ostrave-Porube. Podľa hovorcu Štěpána Neuwirtha z celkového počtu 3329 zamestnancov Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Ostrave je 97 Slovákov, a zo 434 lekárov je 38 Slovákov.
O slovenskej enkláve je možné hovoriť aj v prípade renomovanej fakultnej nemocnice v Prahe-Motole. Z celkového počtu 983 lekárov je Slovákov „iba“ 47, ale z 2588 osôb stredného zdravotníckeho personálu je Slovákov, či skôr Sloveniek, až 433. (tasr)