
Spoločným problémom obidvoch zdravotníckych systémov sú dlžoby zdravotníckych zariadení. Urýchlene treba riešiť najmä dlžoby tých, ktoré prešli pod správu krajov a miest.
Česko
V Českej republike tvorí dlh nemocníc, ktoré patrili štátu a prešli pod kraje, asi šesť miliárd, celkový dlh na zdravotnom poistení je asi 21 miliárd českých korún. Krajské samosprávy v októbri oznámili, že ak štát urýchlene nenájde peniaze na zaplatenie týchto dlhov, začnú zatvárať niektoré nemocnice. V kraji Vysočina už nemocnice v Jihlave a Havlíčkovom Brode poskytujú len akútnu starostlivosť a odkladajú plánované operácie.
„Deväť mesiacov bezvýsledne rokujeme s vládou. Chceme len, aby štát zaplatil svoje dlhy. Ak štát nechce platiť svoje dlhy, ako môže žiadať, aby platili podnikatelia?“ rozhorčil sa v debate v parlamente hajtman Moravsko-sliezskeho kraja Evžen Tošenovský.
Ministerka zdravotníctva Marie Součková navrhla, že časť dlhov, ktoré systému spôsobili štátne podniky tým, že neplatili zdravotné poistenie, odkúpi štát prostredníctvom Českej konsolidačnej agentúry.
Koalícia nakoniec našla iné riešenie – 2,5 miliardy na dlhy krajských nemocníc poskytne priamo krajom, tie však musia pripraviť racionalizačné opatrenia. Vláda zaplatí len auditované záväzky nemocníc a odmietla tiež plošné oddlženie.
Slovensko
Na Slovensku ministerstvo zdravotníctva vyčíslilo dlh v rezorte na 28 miliárd. Takmer sedem miliárd si nárokujú lekárne, ktorým zdravotné poisťovne neplatia za lieky.
Nemocnice, ktoré už od 1. januára patria pod samosprávy mali byť už k tomu dátumu oddlžené, dodnes sa tak nestalo.
Minister Zajac na oddlženie vymyslel projekt štátnej akciovej spoločnosti Veriteľ.
Tvrdí, že dať peniaze na oddlženie priamo nemocniciam nemá význam, pretože nevedia hospodáriť a predchádzajúce oddlžovanie týmto systémom nemali efekt.
Mnohé ich záväzky pokladá za neoprávnené. Veriteľ má odkúpiť pohľadávky zdravotníckych zariadení a vyplatiť len oprávnených dlžníkov. Pritom ešte môže dosiahnuť úsporu.
Na účet Veriteľa štát už previedol 3,45 miliardy z Fondu národného majetku a 1,5 miliardy, ktorú štátu vrátili zdravotné poisťovne. Oddlžovanie cez Veriteľa odmietla ho Slovenská lekárnická komora, ktorá žiada, aby štát dal peniaze priamo zdravotným poisťovniam. Opozícia tento postup kritizuje, pokladá ho za netransparentný.