
FOTO – ARCHÍV SME
Spoločným problémom oboch krajín sú rastúce náklady na lieky. Slovensko aj Česko patria ku krajinám s najnižšou spoluúčasťou pacienta na hradení liekov. Najväčšiu časť ceny lieku zaplatia zdravotné poisťovne - problémom je nájsť kompromis medzi ponukou trhu a možnosťami systému.
Na Slovensku ročne vydajú zdravotné poisťovne takmer 40 percent peňazí, ktoré vyberú na poistnom, na zaplatenie liekov. V Čechách je situácia o niečo lepšia, náklady na lieky tvoria do 20 percent.
Česká republika doteraz v liekovej politike Slovensko predbiehala. V deväťdesiatych rokoch sa jej podarilo znížiť tempo rastu nákladov a znížiť cenu liekov. České ministerstvo zdravotníctva donútilo farmaceutické firmy vyjednávať o cene liekov. Cena liekov v Čechách je dnes nižšia ako na Slovensku.
Na Slovensku sa na zmenu liekovej politiky odhodlal minister Zajac. Zmenil sa systém kategorizácie liekov, ministerstvo chce preferovať generické lieky, nie drahé originálne. Pripravený je návrh, podľa ktorého by výrobcovia mali prispôsobiť cenu, za ktorú chcú liek na Slovensku predávať, cene, za ktorú ho predávajú v iných krajinách. Lekári by mali byť nútení k racionálnemu predpisovaniu tým, že budú mať stanovené mesačné limity na objem predpísaných liekov.
„Myslím si, že ak parlament schváli pripravované návrhy, tak v niektorých smeroch preskočíte Česko a budete mať lepšie legislatívne podmienky pre dobrú liekovú ekonomiku, ako ich máme my v Čechách,“ hovorí Jindřich Graf, odborný poradca na liekovú politiku Českej lekárskej komory. Bol však podľa neho už najvyšší čas. „Doteraz ste boli voči výrobcom liekov príliš dobrí. Mali tu také dobré časy, aké im v Čechách skončili už pred piatimi-šiestimi rokmi,“ hovorí.