
Slovenský minister Rudolf Zajac
Pripadá vám to známe? Reč však nie je o slovenskom zdravotníctve. Podobné titulky sa v posledných týždňoch objavujú v českých denníkoch.
České zdravotníctvo, podobne ako slovenské, sa ocitlo v kríze. Sociálnodemokratická ministerka zdravotníctva Marie Součková čelí kritike zo všetkých strán, ozývajú sa hlasy za jej odvolanie. Český parlament nedávno v búrlivej debate riešil, čo s dlhmi nemocníc delimitovaných na kraje. Vládna koalícia hľadala spôsob oddlženia.
Do Česka mieria stovky slovenských lekárov a zdravotných sestier, český prezidenet síce tiež bol operovaný v Innsbrucku, ale len preto, že tam práve bol. Na rozdiel od toho slovenského, keď bol doma, dôveroval českým lekárom.
„Máme rovnaké problémy, akurát v Českej republike platia za tie isté problémy o 57 percent viac ako my,“ lakonicky hodnotí situáciu minister Rudolf Zajac.
Z pohľadu pacienta je na tom český pacient stále lepšie. Nemusí platiť za recept, návštevu ambulancie ani za pobyt v nemocnici. V českých nemocniciach nevidieť na prvý pohľad taký nedostatok ako v slovenských. Lekári a sestry sú lepšie zaplatení, čo sa prejavuje aj v prístupe k pacientom.
Odborníci, ktorí sa na zdravotníctvo pozerajú cez ekonomické ukazovatele, však poukazujú na to, že z pohľadu dlhodobej udržateľnosti sa Slovensko vybralo lepším smerom. „Problémom oboch krajín je, že podľa ústavy má občan nárok na bezplatnú zdravotnú starostlivosť – aj na tú, ktorá bude o 5 rokov,“ hovorí Jiří Suchopár, český expert na zdravotnícku politiku. Medicína však postupuje tak rýchlo, že aj najvyspelejšie ekonomiky sveta už nie sú schopné zaplatiť z verejných zdrojov všetko, čo by pacienti mohli dostať. Na výdavkoch by sa preto mal podieľať aj pacient. Ideálne bez toho, aby sa zhoršila jeho šanca dostať potrebnú zdravotnú starostlivosť.
Ani česká ekonomika, hoci je na tom lepšie ako slovenská, už nevládze zaplatiť výdavky v zdravotníctve. Odhady pri schvaľovaní budúcoročného štátneho rozpočtu hovorili o tom, že na budúci rok čaká české zdravotníctvo schodok 16 miliárd českých korún.
Zo všetkých strán sa preto ozýva volanie po reforme. V Čechách už od roku 1998 vládne sociálnodemokratická vláda, ktorá sa ťažko odhodláva zavádzať nepopulárne opatrenia. „U nás je vládny program, ktorý v rámci koaličnej dohody neumožňuje ekonomickú účasť pacienta. Hľadajú sa modely, ako tú účasť zvýšiť lepším vedomím o situácii,“ hovorí hovorí Josef Langer, riaditeľ odboru farmácie českého ministerstva zdravotníctva.
České zdravotníctvo sa preto stále častejšie začína dívať na Slovensko, kde sa vláda odhodlala na nepopulárne opatrenia. Prvý krok, poplatky, už fungujú, na budúci rok sa počíta aj s platením za niektoré výkony.
„Na snahe vášho ministra je sympatické, že zaťahuje do diania pacienta. To je prvý poriadny pokus donútiť pacienta, aby sa zamyslel nad tým, ako ovplyvniť svoj zdravotný stav, zlepšiť spôsob života, mať účasť na celej starostlivosti. Zároveň ho to pripravuje na to, aby sa stal kontrolnou súčasťou celej spotreby zdravotných prostriedkov. Je to nesporný prínos,“ hovorí Langer.