
Litovského prezidenta Rolandasa Paksasa podozrievajú zo spolupráce s ruskou mafiou. FOTO – TASR/EPA
Na budúcej hranici oddeľujúcej rozšírenú Európu od Ruska vybuchol škandál. K litovským poslancom a verejnosti sa dostali útržky správy tajnej služby, podľa ktorej boli vysokopostavení politici prostredníkmi prepiernia peňazí z organizovaného zločinu a predaja ilegálnych dodávok ruských zbraní do Sudánu.
Hlavnými postavami správy sú najbližší spolupracovníci prezidenta Rolandasa Paksasa: jeho poradca Remigijus Acas, sponzor jeho predvolebnej kampane Jurij Borisov, záhadná ruská firma Spoločnosť 21. storočia a odstupujúci šéf litovskej tajnej služby.
Odtajnené prepisy telefonátov údajne obsahujú aj požiadavky šéfa firmy Spoločnosti 21. storočia Anzora Kikališviliho, „aby prezident Paksas splnil sľuby, ktoré dal pred svojím zvolením“.
Litovskí poslanci požiadali prezidenta, aby zrušil svoju zahraničnú cestu až do vyriešenia kauzy. Paksas na cesty napriek tomu včera vyrazil. V Európe ho čaká paľba nepríjemných otázok na stretnutiach so šéfom NATO Georgeom Robertsonom, ako aj nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom.
Alianciu aj úniu Pobaltie zaujíma – na to, aby Litva zvládla úlohu nárazníka proti migrantom aj pokusom nelegálnych skupín o prienik z Ruska, bude ešte dlho potrebovať masívne príspevky z ich rozpočtov.
Po návrate domov Paksasa čaká ďalšie vyšetrovanie. „Podľa toho, čo viem, prezident nespolupracoval s medzinárodnými organizáciami, ale k pokusom o vplyv došlo,“ povedal odchádzajúci šéf tajnej služby Mečys Laurinkas.
„Prezidentovi sa bude ťažko dokazovať, že s tým nemal nič spoločné. Existujú dôkazy, že bol o aktivitách svojho poradcu informovaný už pred troma mesiacmi. Nič neurobil. Mal by za to niesť zodpovednosť,“ povedal pre SME politológ Gediminas Vitkus z Vilniuskej univerzity.
Šéf tajnej služby Laurinkas v pondelok vystúpil v parlamente a vyhlásil, že odchádza pre neschopnosť nadviazať dobré vzťahy s prezidentom. Komunikácia vraj prebiehala výlučne prostredníctvom jeho poradcov.
Litovská tajná služba si škandálom zlepší renomé. Za sovietskych čias Litva vlastnú tajnú službu nemala. Vytvorila sa až s nezávislým štátom. „Verejnosť ju neberie vážne. Je to slabota, žiadna KGB. Sú nemohúci, len hrajú hry – vtipkujú ľudia. Teraz sa postoj verejnosti zmení,“ povedal politológ Vitkus.
Paksas tvrdí, že je obeťou komplotu, ktorého cieľom je prekaziť rýchly postup Litvy smerom k EÚ a NATO.
Jeho voličov teraz však oveľa viac zaujímajú sľuby, ktoré akrobatický letec a vášnivý motorkár podľa správy dal Jurijovi Borisovovi za príspevok milión lita do predvolebnej kampane.
Litovci chcú, aby prezident prijal zodpovednosť. „Rezignácia prezidenta aj v prípade, ak nebol priamo zapojený, by bola víťazstvom. Prinajmenšom svet uvidí, že Litva sa snaží s prenikaním zločinu do štátnych štruktúr bojovať,“ povedal politológ Vitkus.
ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ