Je to monitorovacia správa, ktorá hodnotí pripravenosť krajiny pol roka pred jej vstupom do únie. Komisia v správe povie, kde má krajina nedostatky a kde treba ešte pridať.
„Rokovania boli ukončené, zmluva o pristúpení podpísaná, proces je na konci. Už nejde o to, povedať členským krajinám, ako to s ktorým uchádzačom vyzerá, ale v ktorej veľmi konkrétnej oblasti ešte nie je hotový. Ide sa často do veľkých detailov,“ povedal agentúre ČTK zdroj z komisie, ktorý sa na vypracúvaní podieľal.
Správa hovorí, ako si Slovensko plní povinnosti pri prijímaní a aplikovaní európskych smerníc a nariadení. Komisia upozorní, že v prípade nesplnenia podmienok, na ktoré sa Slovensko zaviazalo, mu hrozia ochranné opatrenia. Tie však únia uplatní až po našom vstupe.
Komisia tento rok rozdelila skúmané oblasti do 140 bodov a okruhov. Zistila, že 70 percent je bezproblémových, čo znamená, že zákony pristupujúcich sú zladené s európskymi a uspokojivo sa uplatňujú. Ďalších 26 percent zahrnuje veci, kde pretrvávajú isté nedostatky, ktoré sa dajú odstrániť do vstupu, ale „je potrebné dodatočné úsilie“.
Zvyšné percentá sú problematické, ale aj tie sa môžu dať odstrániť do dňa vstupu. „Výsledok potvrdí môj názor, že toto je najlepšie nachystané rozšírenie v dejinách únie,“ povedal pre ČTK Verheugen.
Monitorovacia správa je posledným hodnotením únie. O pol roka by Slovensko už malo byť jej súčasťou.
MIRIAM ZSILLEOVÁ