
Minister obrany Juraj Liška: Stíhačky potrebujeme.
FOTO SME – PAVOL FUTNÁL
BRATISLAVA – Minister obrany Juraj Liška preveruje tendre na ministerstve obrany, ako to žiadal premiér Mikuláš Dzurinda. Liškov predchodca Ivan Šimko odmietal do tendrov zasahovať a rozhodnutia nechával na výberových komisiách.
Tri tendre sa týkali informačných systémov a Liška hovorí, že platnosť jednej zmluvy sa skončila ešte v septembri, pretože ani po dvoch rokoch víťazná firma Softip nepredložila potvrdenie o priemyselnej bezpečnosti. Liška chce pripraviť nové podmienky pre verejnú súťaž.
Ďalší tender je na logistický a informačný systém, v ktorom vyhrala IBM, ale firma Slovakodata sa obrátila na Najvyšší súd. „Čakám na jeho rozhodnutie a uvidíme, ako sa bude pokračovať ďalej,“ povedal Liška.
Tretí tender bol na vybudovanie štábneho informačného systému. „Tam čakáme, že firma Hewlett Packard sa myslím ešte s jednou zlúčila, čím sú nové podmienky. Bolo im dovolené do konca roka 2006 predložiť bezpečnostnú previerku.“
Minister chce urýchliť aj prípravu koncepcie pre letectvo a nákup stíhačiek. Šimko dal termín na jar budúceho roku, Liška povedal, že „koncepciu schválime ešte tento rok“. Argumentuje tým, že stíhačkám MiG-29 sa končí životnosť. „Prichádzame o vyškolených pilotov, ktorí z nervozity odchádzajú,“ povedal.
Šimko plánoval odtajniť informácie o letectve, aby sa aj verejnosť vyjadrovala k stíhačkám, keďže ide o drahé stroje. Liška povedal, že materiál bude k odtajneniu spracovaný do 17. novembra.
Liška uvažuje, že modernizácia MiG-29 je príliš drahá, takže by sa opravili len na „tri až päť rokov“ a medzitým by sa rozhodlo o nákupe iných. Otázka, či nakúpiť podzvukové, alebo nadzvukové je podľa neho otvorená. „Nepredpokladám, že by sme mali prísť o pilotov, ktorí sú vyškolení na to, aby pilotovali stíhacie lietadlá, čiže aj, aj. To je len môj názor ako laika,“ povedal minister. (rf)
Trenčania bránili parčík, Liška im ho zrušil
TRENČÍN – Bývalý primátor Trenčína Juraj Liška a dnešný minister obrany zmaril úsilie obyvateľov trenčianskeho sídliska Pod Sokolicami, ktorí chceli zachrániť parčík s niekoľkými desiatkami stromov a kríkov.
Liška nerešpektoval uznesenie mestského zastupiteľstva ani petíciu dvesto občanov a podpísal stanovisko, aby stromy v parčíku vyrúbali a namiesto nich postavili päťpodlažný dom s parkoviskom. Kauza sa vlečie od januára 2002, keď Merina, ktorej pozemok patril, požiadala o vydanie územného rozhodnutia. Mesto vo februári 2002 s výstavbou súhlasilo, ale obyvatelia spísali petíciu na záchranu zelene. Poslanci potom rozhodli, že mesto likvidáciu parčíka nepovolí.
Liška 10. septembra 2003 podpísal, že mesto so stavbou súhlasí, lebo je v súlade s územným plánom. Krajský úrad potom odvolanie občanov zamietol.
Obyvatelia sídliska sa obrátili na poslancov z výboru mestskej časti Sever. „Je to od primátora veľmi nekalý čin,“ myslí si predseda výboru Ján Babič. (tasr)