BRATISLAVA – Modelu najlepšie zarábajúceho Slováka zodpovedá muž starší ako 40 rokov, vysokoškolsky vzdelaný s trvalým pobytom v Bratislave.
Väčšina obyvateľov Slovenska – viac ako 60 percent – však tieto predpoklady nespĺňa a poberá plat nižší, než je celoslovenský priemer.
Štatistický úrad včera upozornil, že v posledných rokoch sa prehĺbili najmä rozdiely medzi odmeňovaním mužov a žien. „Mzda mužov dosiahla 16 899 korún, zatiaľ čo mzda žien 12 125 korún,“ spočítali štatistici. Kým pred siedmimi rokmi zarábali ženy menej o štvrtinu, vlani to bolo už o tretinu.
Organizácie obhajujúce prácu žien s tým nie sú spokojné, nevedia však, ako proti rozdielom bojovať. „Nie je to problém samotného systému, ale problém zaužívaného stereotypu spoločnosti, ktorý ovplyvňuje prístup zamestnávateľov aj samotných žien. Na Slovensku napríklad neexistujú súdne spory na túto tému,“ hovorí Ľubomíra Slušná z iniciatívy Urobme To!
Podľa Anny Klimáčkovej z Národného centra pre rovnoprávnosť by to mohol riešiť napríklad antidiskriminačný zákon, ani ten by však nestačil na dôslednú kontrolu mzdovej rovnoprávnosti.
Pre obe pohlavia platí, že v porovnaní s Európou zarábajú veľmi málo. Pri porovnávaní nákladov práce sa totiž Slovensko umiestnilo v rebríčku 25 európskych štátov na 21. mieste. Jeden pracovník stojí slovenskú firmu v priemere 445 eur mesačne, čo je napríklad len desatina ceny práce vo Švédsku.
Ekonómovia si to vysvetľujú vysokou nezamestnanosťou na Slovensku, ktorá dovoľuje firmám využívať prebytok záujemcov na trhu práce.
Autor: tv, tc, jj