„Problém je, že na Slovensku máte slovenskú ekonomiku,“ povedal o našom zdravotníctve. Štátny rozpočet ho neutiahne tak, aby bolo na svetovej úrovni a bez priplácania to nepôjde. „Je to, žiaľ, takto a platí to rovnako pre Česko či Maďarsko,“ povedal Suchopár.
V kríze sa totiž ocitá už aj zdravotníctvo v Česku: na budúci rok ho čaká schodok 16 miliárd českých korún. Lekári v niektorých nemocniciach odmietajú slúžiť, protestujú proti znižovaniu platov.
Hoci v českých nemocniciach nevidieť na prvý pohľad taký nedostatok ako v našich a lekári a sestry sú lepšie zaplatení, problémy majú rovnaké. Rozdiel je v tom, že Česi majú v celom systéme viac peňazí vďaka dlhodobo výkonnejšej ekonomike.
Lekár Martin Petrenko odišiel zo Slovenska už takmer pred desiatimi rokmi. Po príchode do Brna si musel zvyknúť, že ekonomické myslenie tvorí súčasť práce primára. „Tlak na znižovanie nákladov a šetrenie v nemocniciach je v Česku dlhodobejší. Denne robím kontrolu hospodárskeho výsledku kliník.“
Ale aj v Česku všetci volajú po reforme a české zdravotníctvo sa začína dívať na Slovensko, kde sa vláda odhodlala na nepopulárne opatrenia. „Na snahe vášho ministra je sympatické, že zaťahuje do diania pacienta. Núti pacienta, aby sa zamyslel, ako ovplyvniť svoj zdravotný stav, ako mať účasť na celej starostlivosti,“ hovorí Josef Langer z ministerstva zdravotníctva.
Ministerka Součková tiež nesmelo začína hovoriť o poplatkoch za hospitalizáciu a za recept, o rušení oddelení a nemocníc. Poplatky Čechom však v najbližšej budúcnosti nehrozia, koalícia s nimi nesúhlasí.
V mnohom však české zdravotníctvo slovenské stále predbieha. „Všetci klienti zo Slovenska nám hovoria, že náš personál sa správa oveľa lepšie,“ hovorí Petrenko.
Do Čiech tiež mieria desiatky slovenských lekárov a sestier. Nemocnica v Ostrave má desať percent všetkých lekárov zo Slovenska.