Perspektíva niekoľko rokov trvajúcej vojny proti terorizmu, ktorú vo svojom prejave predpovedal americký prezident George Bush, nepotešila burzových maklérov. Akcie na Wall Street zareagovali razantným poklesom, ktorý je porovnateľný s masívnym prepadom v prvý obchodný deň po znovuotvorení newyorskej burzy.
Bushov prejav len prilial olej do ohňa. Už vo štvrtok šlo nadol všetko, čo sa dá obchodovať, a včera sa negatívny trend ešte viac prehĺbil. Akciové trhy sa postupne dostávajú na niekoľkoročné minimá. Dow Jones po štvrtkovom oslabení o 4,4 percenta prekvapil masívnym prepadom hneď v úvodných minútach piatkového obchodovania. Jeho súčasná hodnota je oproti poslednému dňu pred útokmi na WTC nižšia o 15 percent. Ešte viac – o 18 percent – je chudobnejší technologický index Nasdaq. Rekordy však láme aj Európa a Ázia. Japonský Nikkei už ani nesníva o 10-tisícových hodnotách a aktuálnych 9 550 bodov je sedem percent pod úrovňou spred 11. septembra. Hongkonská burza stratila už dokopy 14 percent.
Najčiernejšie chvíle však prežívajú nemeckí makléri a akcionári. Hlavný index Frankfurtskej burzy utrpel od tragického dňa stratu 23 percent. O niečo lepšie dopadol Londýn, kde sa burza prepadla „len“ o 13 percent. Jej zamestnanci museli včera načas opustiť pracovisko po spustení poplašného zariadenia. Do práce sa zase vrátili, ale ich index počas jedného dňa zoštíhlel o štyri percentá a dostal sa na hodnotu, ktorá bola bežná pred štyrmi rokmi.
„Kto včera nakupoval, dnes vyzerá ako hlupák,“ opísal diane na burze jeden z maklérov. Stále jedinými akciami, o ktorých jeho tvrdenie neplatí, sú telekomunikácie. K tým, ktorých sa investori radšej zbavujú, už pripudli aj akcie rafinérií. Obavy z poklesu celosvetového dopytu po rope už prevážili aj strach z konfliktu na Blízkom východe, čo dostalo cenu ropy pod úroveň spred 11. septembra.
Hoci uvážlivo, ale viac-menej pesimisticky vidí najbližšiu budúcnosť aj šéf Americkej centrálne banky Allan Greenspan. Najmocnejší bankár sveta si dobre uvedomuje riziká spojené s vojnou: „Je dôležitejšie konať múdro, ako rýchlo,“ varoval Greenspan.
Náladu nezlepšila ani analýza renomovanej ratingovej agentúry FITCH, ktorá si všimla, že recesia prebieha naraz vo všetkých troch hlavných ekonomických centrách sveta. Upozornila, že ak neožije hospodárstvo v Amerike, príde čas nájsť nové – alternatívne zdroje rastu. Mladé trhy však medzi takými zrejme nebudú, pretože, ako hovorí FITCH, môžu utrpieť všeobecnou averziou proti riziku. JURAJ JAVORSKÝ