Budeme potrebovať vodičský preukaz na počítače?

Slovenská informatická spoločnosť získala od nadácie European Computer Driving Licence Foundation licenciu na prevádzkovanie kvalifikačného systému ECDL na území Slovenska.

Certifikát v zahraničí

Európsky vodičský preukaz na počítače (ECDL) je medzinárodne uznávaný certifikát na preukazovanie schopností pracovať s osobným počítačom. Jeho držiteľovi by mal priniesť lepšie uplatnenie sa na trhu práce, ale aj ohodnotenie v zamestnaní. Myšlienka vytvoriť testy zo znalosti práce s osobným počítačom a na ich základe vydávať všeobecne uznávané certifikáty vznikla v roku 1994 vo Fínsku, ako reakcia na prudký rozvoj informačných technológií. Pomerne rýchlo sa rozšírila aj do ostatných škandinávskych krajín. Neskôr tento nápad prijala asociácia európskych informatických spoločností CEPIS (Council of European Professional Informatics Societies) založená v roku 1988 s cieľom šíriť počítačovú gramotnosť, podporovať medzinárodné štandardy informačnej počítačovej technológie a štruktúry celoživotného vzdelávania v informatike. V Írsku bola založená nadá- cia ECDL Foundation so sídlom v Dubline, ktorá projekt ECDL celoeurópsky a celosvetovo riadi a rozvíja. ECDL Foundation poskytuje licencie na prevádzkovanie systému ECDL v jednotlivých krajinách prostredníctvom svojich partnerov, tzv. národných garantov, ktorým udeľuje licencie na systém ECDL pre príslušný štát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti je ECDL vedúcim svetovým certifikačným programom v oblasti počítačov. Má viac ako 3 milióny účastníkov vo vyše 130-tich štátoch sveta a je medzinárodne akceptovaným etalónom zvládnutia základných znalostí pre prácu s osobným počítačom. Úspech v regióne Európy odzrkadľuje 12% írskej a švédskej pracujúcej populácie, ktorá vlastní ECDL certifikát. Mimo Európy je program známy pod menom International Computer Driving Licence.

Na Slovensku

V októbri 2001 Rada vlády SR pre informatiku prijala uznesenie k Návrhu na implementáciu európskeho kvalifikačného programu ECDL na Slovensku, v ktorom odporučila vláde SR zaviesť kvalifikačný program ECDL ako jednu z foriem na získavanie a preukazovanie digitálnej gramotnosti. V septembri 2002 požiadala o udelenie licencie na prevádzkovanie systému ECDL Slovenská informatická spoločnosť, ktorá predstavuje neziskovú, stavovskú organizáciu, pokrývajúcu oblasti teoretickej i aplikovanej informatiky, softvérového a informačného inžinierstva, vzdelávania v informatike ako aj príbuzné oblasti. V októbri 2003 sa obdržaním licencie stáva národným garantom, ktorý udeľuje sublicencie na prevádzku Akreditovaných testovacích centier ďalším subjektom, dodržiavajúc pritom kritériá kvality vyžadované systémom ECDL. Prvé akreditácie testovacích centier a skúšobných komisárov začnú v novembri 2003 a prvé skúšky pravdepodobne už v decembri 2003. „Ak všetko prebehne podľa plánu, prvé testovacie centrá budú môcť byť akreditované už v novembri a v decembri by sa mohli vydať prvé Certifikáty ECDL - Európske vodičské preukazy na počítače,“ hovorí koordinátor programu ECDL pre Slovensko, Anton Scheber. Okolité krajiny už testovacie centrá majú. U nás sa viac než 12-mesačné licenčné konanie ťahalo predovšetkým kvôli vysokým požiadavkám na pripravenosť držiteľa licencie zabezpečiť potrebné kvalitatívne parametre prevádzkovania programu v príslušnom štáte. Anton Scheber dodal, že licenciu na prevádzkovanie systému EDCL môže získať iba nezisková organizácia. Tá však musí disponovať dostatočným zdrojom finančných prostriedkov, aspoň na prevádzku v prvom roku, kedy je udržať takýto systém pri živote dosť náročné. Ale neskorý štart by naša krajina mala predovšetkým vedieť využiť nato, aby dokázala profitovať z toho, že sa do siete zapája ako posledná. Upozornil pritom na nedostatky v Maďarsku, či Českej republike, ktorým by sme sa mali vyvarovať.

SkryťVypnúť reklamu

Skúška bez ohľadu na prípravu

Systém ECDL prostredníctvom jednotných syláb stanovuje požadovaný rozsah znalostí a zručností pre prácu s osobným počítačom, ktorý sa overuje štandardizovaným a jednotne prepracovaným testovacím systémom. To znamená, že sa z centrálnej databázy, ktorá je jednotná na celom svete vezmú otázky a odpovede, ktoré sa lokalizujú pre konkrétny štát. Za lokálnu verziu bázy otázok a testov zodpovedá národný garant. Báza je utajovaný súbor všetkých otázok a úloh, ktoré sa môžu na skúške vyskytnúť. Test sa vyberá náhodne pred konaním skúšky. Nejde o systém testu postavenom na zaškrtnutí odpovede áno/nie. Testy je potrebné zvládnuť na 75 percent, pričom každý trvá maximálne 45 minút. Aby sa zachovala istá forma nezávislosti od výrobcov platforiem, môže si pre každý z testov, okrem teoretického, uchádzač podľa aktuálnej ponuky testovacích centier vybrať počítačovú platformu, v ktorej chce test absolvovať (napr. rôzne verzie Windows a produktov MS Office a pod.). Prípustné počítačové platformy pre SR opäť schvaľuje Slovenská informatická spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Skúšky ECDL je potrebné absolvovať v priebehu troch rokov od dátumu prihlásenia do programu. Prihlásením do programu sa rozumie dátum, kedy si uchádzač zakúpi svoj index v cene cca 900,- Sk do ktorého sa mu budú zapisovať oblasti, z ktorých už skúšku úspešne absolvoval. Ak má záujem o plnohodnotný certifikát, musí stihnúť v priebehu daného obdobia troch rokov úspešne zvládnuť všetkých sedem oblastí, tzv. modulov. Skúšky je možné vykonávať v ľubovoľnom poradí, v jednom alebo vo viacerých testovacích centrách, prípadne aj v rôznych štátoch. Na Slovensku však treba rátať s tým, že si vás skúšajúci komisár po vzdaní sa, alebo neúspešnom skončení skúšky zapíše, aby sa tak predišlo tomu, že si tú istú otázku z jedného modulu vytiahnete dvakrát. Za každú skúšku v akreditovanom centre zaplatíte poplatok, výšku ktorého si určuje centrum. Pôjde okolo 500,- Sk za jednu skúšku. „Systém ECDL však neurčuje spôsob, akým majú uchádzači o Certifikát ECDL potrebné vedomosti a zručnosti získať. Zameriava sa výlučne na samotný testovací proces a na jeho kvalitu. Podarilo sa tak dosiahnuť, že certifikáty ECDL sú rešpektované vo všetkých štátoch EÚ. Po úspechu v Európe sa obdobný program (International Computer Driving Licence) rozšíril v mnohých ďalších - spolu až stotridsiatich - štátoch sveta,“ hovorí A. Scheber.

SkryťVypnúť reklamu

Formy výuky sa teda nepredpisujú, avšak učiť sa na skúšku podobným spôsobom ako na skúšku v autoškole je kvôli utajeniu konkrétnych otázok a testov takmer nemožné.

Znalosti

Overovanie počítačovej gramotnosti je postavené na dôkladne definovanom okruhu vyžadovaných vedomostí a zručností v siedmich tematických oblastiach, ktoré bližšie definuje Sylabus ECDL. Sylabus je softvérovo a hardvérovo nezávislý.

Moduly základného programu ECDL sú:

1. Základy informačných technológií. Od uchádzača sa vyžaduje, aby pochopil základné pojmy a princípy využívania IT na všeobecnej úrovni. Ide predovšetkým o to, aby dokázal preukázať vedomosti o hardvérových komponentoch osobného počítača, jeho softvérovom vybavení. Musí ovládať pojmy ako napr. pamäť počítača, či uchovávanie dát. Musia mu byť jasné princípy využívania informačno-komunikačných sietí. V teste sú aj otázky týkajúce sa zdravia a bezpečnosti, ale aj aspektov životného prostredia súvisiacich s využívaním počítačov.

SkryťVypnúť reklamu

2. Používanie počítača a správa súborov. Úspešné zvládnutie otázok v tomto module vyžaduje, aby mal uchádzač vedomosti o základných princípoch práce s osobným počítačom a získal zručnosť vo využívaní bežných funkcií počítača a jeho operačného systému. Uchádzač musí byť schopný prispôsobiť si základné nastavenia, využívať zabudované prostriedky nápovedného systému a zvládnuť aplikáciu, ktorá nereaguje na podnety. Mal by preukázať svoju schopnosť efektívne pracovať s grafickým používateľským rozhraním, ovládať základné operácie so súbormi a adresármi, vedieť presúvať, vymazávať, komprimovať a extrahovať súbory. Vyžaduje sa aj práca s textom, nástroje na úpravu, a prostriedky na správu tlačových služieb dostupné v danom operačnom systéme. Očakáva sa, že uchádzač vie čo je vírus a je schopný používať antivírové programy.

SkryťVypnúť reklamu

3. Spracovanie textov - základné princípy práce s textovým procesorom. To sú každodenné úlohy spojené s vytváraním, formátovaním a záverečnými úpravami textových dokumentov tak, aby boli pripravené k distribúcii. Okrem kopírovania a presúvania textu v rámci dokumentu a medzi dokumentmi sa vyžaduje aj využívanie pokročilejších nástrojov napr. vytváranie štandardných tabuliek, používanie obrázkov v dokumente a využívanie nástrojov na hromadnú korešpondenciu.

4. Tabuľkový kalkulátor - vytváranie, formátovanie, modifikovanie a využívanie kalkulačných zošitov limitovaného rozsahu tak, aby boli pripravené k distribúcii. Uchádzač musí vedieť aplikovať štandardné a vytvárať nové matematické a logické vzorce a funkcie, ako aj vytvárať a formátovať grafy, či diagramy.

SkryťVypnúť reklamu

5. Databázový systém. Tento modul vyžaduje od uchádzača aby rozumel základným pojmom z oblasti databáz, princípom práce s databázovým systémom a preukázal schopnosť pracovať s databázou v elektronickej podobe. Od uchádzača sa očakáva, aby vedel definovať vzťahy medzi tabuľkami, vyberať a manipulovať s dátami z databázy pomocou dotazovaných nástrojov, vrátane nástrojov na usporiadanie.

6. Elektronická prezentácia. Okrem toho, že uchádzač porozumie jej princípom, musí dokázať, že je schopný vytvárať, formátovať, modifikovať a pripravovať prezentácie s rozličným rozložením na stranách, a to vo forme zobrazovanej i tlačenej. Nemal by byť pre neho problém kopírovať a presúvať text, obrázky a diagramy v rámci jednej prezentácie, alebo medzi prezentáciami. Vyžaduje sa práca s kreslenými objektmi a rôznymi efektmi.

SkryťVypnúť reklamu

7. Informácie a komunikácia. Modul je rozdelený do dvoch sekcií. Prvá vyžaduje od uchádzača, aby porozumel základným princípom a pojmom s používaním siete Internet ako aj bezpečnostným rizikám vyplývajúcim z využívania internetu. Táto sekcia nesie podnázov „Informácie“, takže ide o zvládnutie webových služieb, prehliadačov a vyhľadávacích nástrojov na získanie informácií z internetu. Súvisí to s ukladaním webových odkazov na adresy stránok, či ukladaním priamo ich obsahov. V druhej sekcii „Komunikácia“ sú zahrnuté otázky a testy týkajúce sa elektronickej pošty a bezpečnostných rizík, ktoré sú s jej využívaním spojené. Okrem zasielania a prijímania e-mailov sa vyžaduje, aby uchádzač dokázal k správam pripnúť súbory, a aby zvládol organizovať a spravovať adresáre so správami.

SkryťVypnúť reklamu

Teoretický test obsahuje otázky z každej vymenovanej oblasti. Okruhy znalostí určené modulmi 2 až 7 sú základom pre praktické testy z príslušných oblastí. Aby aj Sylabus držal krok s tempom rozvoja na aké sme v oblasti IT zvyknutí, musí sa priebežne vyvíjať a prispôsobovať. V súčasnosti je najnovšia štvrtá verzia Sylabu ECDL, s ktorou bude systém nasadený aj na Slovensku. Ak sa vám podarí dokázať svoju schopnosť efektívne využívať základné informačné technológie preukázaním úspešného absolvovania série testov, bude vám vydaný Európsky vodičský preukaz na počítače. Je to vlastne medzinárodne rešpektovaný certifikát, ktorý má časovo neobmedzenú platnosť. Ak na jednej strane hovoríme o tom, že obsah jednotlivých modulov sa musí prispôsobiť vývoju v oblasti výpočtovej techniky, treba na strane druhej vziať do úvahy to, že certifikát má neobmedzenú platnosť. Záleží teda na zamestnávateľovi, ktorý takýto certifikát vyžaduje, či bude akceptovať úspešné získanie vodičského preukazu spred desiatich rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Ponuka a dopyt

ECDL zaznamenáva celosvetovo značný rozmach, ktorý prekonal všetky očakávania. Podstatou veľkého úspechu vo svete je ponuka flexibilného modulárneho programu, ktorý je softvérovo a hardvérovo nezávislý, a ktorého úlohou z globálneho hľadiska je pripraviť čo najširšie vrstvy ľudí na prechod do informačnej spoločnosti, pritom zvýšiť úroveň znalostí a zručností v narábaní s osobnými počítačmi a ich základnými aplikáciami.

Získaná základná kvalifikácia umožní ľuďom nielen využívať informačné technológie, ale túto znalosť aj porovnať s medzinárodne uznaným štandardom a doložiť medzinárodne rešpektovaným dokladom, čím sa podporí zvýšenie mobility pracovnej sily. Kým sa na Slovensku neudomácni možnosť požadovať takýto doklad od zamestnancov alebo budúcich zamestnancov bude potreba absolvovať programu výhradne na dobrovoľnosti. Istý krok by mohol urobiť aj Národný úrad práce po svojej transformácii. Rovnako prichádzajú do úvahy aj školy a to nielen vysoké. Všade tam, kde sú k dispozícii počítače je možné požiadať o udelenie licencie na prevádzku Akreditovaného testovacieho centra ECDL. Môžu byť štátne i súkromné inštitúcie, právnické alebo fyzické osoby, ktoré sa zaoberajú vzdelávaním a vedia splniť vyžadované priestorové, organizačné, personálne a finančné podmienky. Vzdelávanie pritom nemusí byť ich jedinou alebo hlavnou činnosťou. Naopak, v prípade školstva je určite zaujímavá myšlienka, že po absolvovaní niekoľkých hodín informatiky sa študenti podrobia testu. Výsledok by tým pádom mohol byť o niečo užitočnejší ako známka na vysvedčení. Talianski študenti, ktorí získajú Certifikát ECDL, dostanú priznané oficiálne kredity univerzity. Tie sa môžu započítať do celkového získaného počtu kreditov, ktoré sa vyžadujú na ukončenie vysokoškolského štúdia. V súčasnosti prejavilo záujem stať sa akreditovaným testovacím centrom 50-60 subjektov. Prínosom z hľadiska zamestnávateľa je bezpochyby garancia určitej úrovne vzdelania a zručností v oblasti práce s PC, ale aj zhodnotenie investícii do výpočtovej techniky a zefektívnenie práce tým, že sa znížia náklady, napríklad na konzultácie. Stačí si spomenúť na každodenný príklad z ľubovoľnej firmy, keď sa na správcu siete obracajú zamestnanci s úplnými banalitami. ECDL na vládnej úrovni sa využíva napr. vo Veľkej Británii, kde Národná zdravotná služba zaviedla program ako štandardnú kvalifikáciu pre 1,2 mil. svojich zamestnancov. Cieľom iniciatívy je dať každému od vrátnika po staršieho konzultanta pre zdravotníctvo príležitosť zdokonaliť si znalosť v oblasti IT. Rovnako rozmýšľajú aj ministerstvá vzdelávania v krajinách ako Austrália, Rakúsko, Holandsko, Maďarsko, Taliansko, Poľsko a ďalšie.

SkryťVypnúť reklamu

Viac informácii o kvalifikačnom programe hľadajte na www.informatika.sk. (rak)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 740
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 552
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 561
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 554
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 405
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 083
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 218
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu