
Jedným z ťahákov projektu je prvý koncert Japonky Tujiko Noriko na Slovensku. FOTO - FANATIC PROMOTION
Usmiate tváre v reklamách, dovolenka v exotickej krajine, pôvabné ženy a svalnatí muži na obálkach lifestylových časopisov, porcelánové jelene, pohoda pred televíznou obrazovkou - je to šťastie? Pre niekoho skôr gýč, nie však pre umelcov, ktorí sa dnes predstavia v rámci multimediálneho projektu Virtuálne šťastie v Bratislave.
Virtuálne šťastie je súčasťou medzinárodného projektu Virtual Happiness, v ktorom sa prostredníctvom internetu a spoločnej témy počas víkendu spojili rôzne miesta a mestá sveta s vlastnými umeleckými akciami. „Všetkým účastníkom projektu sme nechali voľný priestor, aby sa témy Virtuálne šťastie kreatívne mohli zmocniť podľa vlastnej fantázie,“ povedala SME autorka koncepcie a koordinátorka projektu Dana Balcarová z Prahy.
Kým doteraz sa projekt odohrával predovšetkým na internetovej stránke http://ws.d.cz, pre ktorú umelci z rôznych krajín poskytli svoje diela, na Slovensku budete mať jedinečnú šancu zažiť Virtuálne šťastie naživo. Dnes o 19.00 v Štúdiu 12 na Jakubovom nám. 12 v Bratislave sa okrem prezentácie výberu z internetovej časti projektu predstavia aj niekoľkí tvorcovia, u ktorých môžeme s témou virtuálneho šťastia nájsť nejakú súvislosť.
„Šťastie je krásna vec. Je taká krásna, až vyčarí na tvári príjemný úsmev, vyvolá lesk v očiach a dovolí nám pozerať sa na svet s radosťou. Je to vyjadrenie akéhosi stavu, keď máme chuť do života a starosti nás obliehajú čo najmenej,“ uvádzajú organizátori tlačovú správu. Zámerne gýčové motto sa premietlo do koncepcie bratislavskej časti projektu. A tak uvidíte rafinované zostrihy televíznych reklám, krátke vtipné videá a hry so svetlom. Vizuálny zážitok bude ešte umocňovať hudba - počas večera totiž vystúpia traja účinkujúci, ktorí tvorivo narábajú s modernou elektronikou. Asi najväčším lákadlom bude koncert útlej Japonky Tujiko Noriko.
Mladá rodáčka z Osaky, ktorá dnes žije v Paríži, sa preslávila originálnymi pesničkami. Je to digitálny pop a súčasne experimentálna elektronická hudba - Tujiko spieva v rodnom jazyku melancholické melódie, ktoré pomocou výkonného laptopu vkladá do bizarných zvukových štruktúr. Táto kombinácia jej okrem prezývky „japonská Björk“ vyniesla už množstvo ocenení a účasť na prestížnych podujatiach, ako je napríklad festival Sónar v Barcelone.
Kým Tujiko používa okrem hlasu len virtuálne nástroje, speváčka, skladateľka, basgitaristka a zakladateľka vydavateľstva Slnko records Šina kombinuje elektroniku s akustickými nástrojmi. Tentoraz ju bude sprevádzať gitarista Daniel Salontay a zaznejú skladby z jej debutového albumu, na ktorom bicie nástroje nahradili rôzne elektronické zvuky od Sláva Solovica.
Posledným účinkujúcim bude duo zvukových experimentátorov Jamka. Ich hudba generovaná pomocou sekvenceru, samplera a ďalšej elektroniky vzniká improvizáciou na pódiu priamo pred divákmi. A o vtiahnutie divákov do diania v sále pôjde dnes predovšetkým. Vo virtuálne šťastie totiž nestačí len veriť, treba ho prežiť. Naplno.