
Prevoz ranených z nedeľného útoku na základňu Ramstein v Nemecku.
FOTO - REUTERS
WASHINGTON, BAGDAD - Spojené štáty aj Irak sa spamätávali z nedeľných útokov na americké sily, ktoré počtom obetí zaradili víkendový deň za druhý najkrvavejší od začiatku bojov. Pri útoku na americký vrtuľník neďaleko mesta Fallúdža umrelo najmenej 15 ľudí. V nasledujúcich 24 hodinách zahynulo 11 Iračanov, 6 z nich zastrelili americké jednotky.
Neďaleko stráženého vraku oslavovali desiatky zhromaždených Iračanov trosky amerického vrtuľníka ako „perfektný darček na posvätný mesiac ramadán“.
Osemnásť z 21 vojakov zranených pri zostrele sa včera presunulo na nemeckú vojenskú základňu Ramstein.
Z Washingtonu sa ozývali výzvy na posilnenie jednotiek. Triumfálne povojnové nadšenie, keď Bush vyzýval irackých ozbrojencov, „nech len skúsia“ zaútočiť, opadlo. „Musíme byť pripravení ísť znovu za európskymi priateľmi a povedať im: potrebujeme pomoc a dáme vám väčšie slovo,“ povedal pre BBC senátor Joe Biden.
Demokratickí kandidáti, pripravujúci sa na budúcoročný predvolebný boj, využili útok na vyhlásenia o zlej príprave na povojnovú fázu v Iraku aj odvelení amerických vojsk z Iraku.
So zvyšujúcim sa počtom obetí klesá verejná podpora prezidenta Georgea Busha v Spojených štátoch. Tesne pred útokom hlásili prieskumy verejnej mienky agentúry AP rekordný prepad dôvery v prezidentov postup v Iraku pod 50 percent. „Americká vláda začína byť citlivá na dosah udalostí v Iraku na verejnú mienku doma,“ povedal pre BBC analytik Justin Webb.
(zo, čtk, reuters)