Afganistan má odvčera návrh ústavy. Pôvodne ju mal mať už v septembri, ale pre rozpory medzi etnickými a bojovými skupinami sa jej vznik odkladal. Nespomína sa v nej islamské právo - šaría, ktoré tvorilo základ talibanského režimu a pre Západ sa stalo symbolom jeho neľudskosti.
Afganistan bude islamskou republikou, kde právo nebude v rozpore s hodnotami moslimského náboženstva.
Ústava má tiež zaručiť právo vyznávať iné náboženstvá aj rovnosť všetkých Afgancov, teda aj žien. V celom dokumente sa ani raz nevyskytne slovo Afganka alebo žena.
Návrh ústavy, ktorý má 12 hláv a 160 článkov pripravoval celý rok 35-členný výbor. Na budúci mesiac ho má prediskutovať Loja Džirga - najvyššie kmeňové zhromaždenie. Ak ústavu schváli, budú môcť byť na budúci rok v júni voľby.
Dokument v dvoch najrozšírenejších jazykoch Dari a Pašto hovorí, že Afganistan bude prezidentskou republikou. Krajina bude mať okrem prezidenta aj viceprezidenta, ktorý nahradí prezidenta v prípade jeho smrti alebo nespôsobilosti.
Parlamentné komory budú dve. Budú mať právo odvolať prezidenta, ale prezident ich nebude môcť rozpustiť. Jeho právomoci sú koncipované pomerne široko a bude závisieť od jednotlivcov, koľko moci si reálne „uchmatnú“.
Afganistan nebude mať premiéra, hoci pôvodne sa s ním rátalo. Afganci uprednostnili systém so silnejším prezidentom, pretože sa obávajú sporov medzi dvomi mocenskými centrami.
Problematická bude už dohoda na tom, ako obsadiť miesta prezidenta a viceprezidenta. Očakáva sa, že prezidentom bude Hamíd Karzaj, viceprezidentom by teda mal byť člen Severnej aliancie - hnutia, ktoré spolu s Američanmi porazilo Taliban. V Afganistane však platí zákon, ktorý zakazuje strany s vojenskými frakciami, čo je aj prípad Severnej aliancie.
Preto aj pre pokračujúce ťažké boje medzi jednotlivými frakciami, centrálnou vládou a pozostatkami Talibanu a al-Káidy sa nedá vylúčiť, že voľby v júni nebudú.
Afganci o novej ústave nevedia takmer nič. Vznikala v tajnosti a informačnú kampaň vláda rozbieha až teraz. Jej dôležitou súčasťou sú magnetofónové kazety. V Afganistane je totiž vysoká negramotnosť.
JANA MIKUŠOVÁ