MARTIN – Dva vzácne 140-ročné duby letné vyrúbal a ukradol neznámy zlodej v blízkosti Ústavu na výkon trestu pre mladistvých v Sučanoch, v okrese Martin. Na mieste zostali po drevinách len korene a tenké konáre s lístím.
V nivách Turčianskej kotliny predstavovali dvadsaťmetrové stromy s obvodmi kmeňov 2,75 a 2,50 metra ojedinelé zvyšky jaseňovo-brestovo-dubových lužných lesov. Žilo v nich viac ako 100 druhov hmyzu a vyšších živočíchov, významných aj pre ochranu okolitej poľnohospodárskej krajiny, informoval včera vedecký pracovník Botanickej záhrady Univerzity Komenského v Blatnici Ján Topercer.
Podnet od ochrancov prírody už evidujú na Okresnom úrade v Martine. Vedúci tamojšieho odboru životného prostredia Ján Kmeť povedal, že o riešenie prípadu požiadajú políciu.
„Sučany na výrub dubov povolenie nevydávali,“ povedal Jaroslav Kapusta z Obecného úradu. Podľa informácií z Ústavu na výkon trestu pre mladistvých v Sučanoch na ich objednávku odstraňovali pracovníci súkromnej firmy len topole a smreky v areáli ústavu. Vinníka možno potrestať odňatím slobody až do troch rokov. (tasr)