Terorista odišiel z Martina po dvoch dňoch s kontraktom

MARTIN – Po Wahidovi El Hagem, teroristovi úzko prepojenom s Usámom bin Ládinom, zostali v slovenskom Martine len zaplatené faktúry za uskutočnené obchody a izba v miestnom hoteli Turiec, v ktorom sa ubytovával. V polovici minulého roku sa cudzie s

MARTIN – Po Wahidovi El Hagem, teroristovi úzko prepojenom s Usámom bin Ládinom, zostali v slovenskom Martine len zaplatené faktúry za uskutočnené obchody a izba v miestnom hoteli Turiec, v ktorom sa ubytovával. V polovici minulého roku sa cudzie spravodajské služby podľa našich informácií zaujímali o Hageho aj na Slovensku a hľadali jeho kontakty. V tomto roku Libanončana Hageho odsúdili na doživotie za účasť na bombovom útoku na veľvyslanectvo USA v Keni.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do Martina prišiel robiť biznis najmenej dvakrát, a to v rokoch 1992 a 1995. Objadnával traktory – ako hovoril, pre Sudán. Prvý raz uzavrel kontrakt na dodávku desiatich traktorov Zetor a o tri roky sa spokojný vrátil dohodnúť dodávku náhradných dielov za takmer 25-tisíc dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Obchod, akých sú stovky

„Prišla požiadavka, dali sme ponuku a po spresnení technických špecifikácií sme uzavreli kontrakt. Normálny obchod, akých sa urobia stovky,“ pokojne hovorí martinský obchodník v strednom veku, ktorý sa s El Hagem stretol a obchodoval. Prekvapuje ho, že iné firmy kontakty na El Hageho popierajú.

Desať traktorov vyhotovených podľa dohodnutej technickej špecifikácie odišlo zo Slovenska v prvej polovici roku 1992. Jedinou požiadavkou sudánskeho biznismena bola údajne výmena kabín traktorov za slnečné strechy. V histórii však existuje množstvo prípadov, keď tovar zmenil po prestavbe a úpravách svoj účel. V prípade traktorov to však obchodník vylučuje.

„Mal peniaze. Ak chcel kúpiť niečo na teroristické účely, prečo by kupoval traktory? Existuje predsa dosť možností, ako si niečo kúpiť priamo.“

SkryťVypnúť reklamu

Dali by sa teda prestavať?

„Traktor absolútne nie. Nedal by sa prestavať na nič iné. Nič s tým nespravíte. Traktor buď použijete v poľnohospodárstve, alebo na ťahanie. Možno niekto povie, že na ťahanie kanónov, ale na to sú predsa iné stroje.“

Martinský obchodník vylučuje aj možnosť sfalšovania dokladov, ktoré by pri preprave deklarovali iný tovar, ako bol nalodený, napríklad zbrane.

„Teoreticky je to možné urobiť s menšími vecami, ale tam, kde ide o päťtonový stroj, sa to nedá.“ Okrem toho je obchodník presvedčený, že martinské traktory sú v Sudáne a dodnes fungujú, pretože je stále záujem o náhradné diely.

Mohlo by sa zdať, že El Hage na Slovensku skutočne nakupoval traktory, aby zarobil. Jeho kolega Ahmed Al-Fadl tvrdí, že v strednej a vo východnej Európe nakupovali lacnejšie, v Sudáne predali drahšie a profitovali z rozdielu. Martinský obchodník však pochybuje.

SkryťVypnúť reklamu

„S traktormi robím dvadsať rokov, ale veľa peňazí sa na nich zarobiť nedá.“

Na pohľad dôveryhodný biznismen

El Hage sa správal ako klasický obchodník. Na Slovensko pricestoval sám z Viedne, na hraniciach a v hoteli sa preukázal americkým pasom, pri uzatváraní kontraktu doložil finančné krytie. Neboli pochybnosti, že by išlo o niečo nekalé. Vyvolával dojem slušného a dôveryhodného biznismena.

„Vedel, čo chce, mal na to financie a podľa vlastného tvrdenia mal aj odberateľov v Sudáne, ktorí traktory chceli. Oblečený chodil zásadne v obleku s kravatou, nikdy nemal na sebe turban či klasické oblečenie Arabov. Dokonca nemal ani bradu. Chudý, šťúply, nízky normálny človek, navyše veľmi dobre hovoriaci po anglicky,“ rekapituluje svoje stretnutie s El Hagem obchodník z Martina.

SkryťVypnúť reklamu

Údajne vždy vystupoval slušne, kultivovane a o ničom inom ako o obchode nehovoril. So svojím slovenským partnerom nikdy neobedoval ani nevečeral – udržiavali čisto pracovný odmeraný kontakt.

„O nič iné nemal záujem, hovorili sme len o traktoroch, ale pri úvahách o ďalších možných dodávkach sa už začal objavovať problém peňazí.“

ZTS TEES Martin len v rokoch 1991 a 1992 vyviezli takmer 5-tisíc traktorov do celého sveta.

V roku, keď obchodovali s Wahídom El Hagem exportovali okolo 2300 traktorov, z toho desať do Sudánu.

DANIEL VRAŽDA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 690
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 476
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 470
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 463
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 546
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 999
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 169
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu