
Claudia Márquezová sa stala kubánskou hrdinkou: jej manžela dal Castro zatknúť, ona napriek tomu pokračovala vo vydávaní nezávislých novín. Teraz ju zastrašuje štátna bezpečnosť. FOTO - REUTERS
Dôvod ich návštevy nebolo ťažké uhádnuť. Claudia Márquezová i Laura Pollánová sú manželkami disidentov, ktorých na jar kubánsky režim odsúdil na niekoľkoročné tresty väzenia. Claudia aj Laura sa snažia pokračovať tam, kde ich muži museli skončiť: vydávajú časopis De Cuba (Z Kuby), ktorý publikuje materiály nezávislých kubánskych novinárov. Pretože väčšina z nich však sedí vo väzení, vydala Claudia Márquezová, sama novinárka, špeciálne číslo. Uverejnila v ňom články zo svetovej tlače o honbe na kubánskych disidentov.
Je to varovanie
Agenti Manuel a Marcos hľadali Claudiu Márquezovú už niekoľko hodín, aby ju zatkli. „Minuli sme 50 litrov benzínu, kým sme vás našli,“ hnevali sa vraj neskôr pri výsluchu.
Vypočúvanie viedol ich šéf, medzi disidentmi známy ako Aramís. Väčšina jeho otázok sa týkala časopisu De Cuba. Nebolo by vraj dobré, keby v tom Claudia pokračovala. „To je varovanie, nie hrozba,“ povedal a hneď jednu hrozbu pridal: „Milujete predsa svojho syna.“
Claudia Márquezová má šesťročného syna. Je tým najcennejším, čo jej ostalo po tom, keď Castrov režim odsúdil jej manžela Osvalda Alfonsa na 18 rokov väzenia.
Po trojhodinovom výsluchu ju prepustili. Bola prvou z manželiek zatknutých disidentov, ktorú štátna bezpečnosť zatkla a vypočúvala. Prvá, ktorú sa snažila otvorene zastrašiť. Claudia Márquezová, Laura Pollánová, manželka Héctora Maseda, ktorý dostal 20 rokov väzenia, a desaťtisíce Kubáncov sa už však nechcú nechať zastrašovať.
Havel: Režim končí
Začiatkom októbra doručil vodca kubánskych disidentov Oswaldo Paya viac ako 14-tisíc podpisov pod projektom Varela. S predcházajúcimi 11-tisíckami a tisíckami ďalších, ktoré mu režim zabavil, tak petíciu za vypísanie referenda o politických a ekonomických reformách v krajine podpísalo takmer 30-tisíc Kubáncov. Projekt, ktorý sa opiera o platnú kubánsku ústavu, nezničila ani marcová honba na aktivistov a nezávislých novinárov, ktorí Payov plán podporovali.
Známky masovej nespokojnosti vidí aj Milan Nič z nadácie Pontis. „V 11-miliónovej Kube prerástol Projekt Varela rozmery našej Charty 77, ktorá mala okolo 2-tisíc podpisov a blíži sa petícii Několik vět z roku 1989 s asi 70-tisíc podpismi. Pri strachu a doterajších represiách to už začína byť známka masovej nespokojnosti s pomermi.“
Celkom otvorene sa dnes hovorí o blížiacom sa konci Castrovho režimu. „Ak sa pod projekt Varela podpísalo už takmer 30-tisíc ľudí, je to veľký úspech, ktorý svedčí o podpore, ktorej sa demokratická opozícia na Kube teší. Ak totalitný režim nenašiel inú odpoveď ako zosilnenie represií, je to znamenie, že čoskoro končí,“ povedal pre SME bývalý český prezident Václav Havel.
Havel je jedným z autorov otvoreného listu Cuba libre, v ktorom okrem iného vyzval demokratický svet na priamu podporu disidentov, väzňov svedomia a ich rodinných príslušníkov. Aj na podporu 26-ročnej Claudie Márquezovej, jej šesťročného syna a uväzneného manžela.
MIRIAM ZSILLEOVÁ