
V jednom spoločnom hrobe je v Banskej Bystrici uložených asi 200 urien. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
.
Do viacerých spoločných hrobov za 15 rokov uložili takmer 600 urien nebožtíkov, o ktorých sa nik nezaujímal. Podľa riaditeľa spoločnosti Krematórium a cintorínske služby Ivana Čunderlíka, ktorá má v správe 18 cintorínov v Banskej Bystrici a blízkom okolí, ide o ľudí, čo nemali blízkych či vzdialených príbuzných a skromný obrad zaplatilo mesto. Časté sú však aj prípady, keď je nezáujem o zosnulého dôsledkom rodinných nezhôd.
Zabudnuté urny ukladajú do spoločného hrobu v celku, nie ako v Bratislave, kde popol vysýpajú. Keď urnu uložia do spoločného hrobu, vykopať ju už nemožno.
Zákon hovorí, že urna sa musí odkladať minimálne rok, v Banskej Bystrici ich odkladajú tri roky. Ak si príbuzní urnu vyzdvihnú do mesiaca, neplatia žiadny poplatok. Potom sa za každý mesiac platí skladné 15 až 20 korún.
V banskobystrickom krematóriu dosiaľ spopolnili vyše 46 300 tiel. Ich spádovou oblasťou je región bývalého stredoslovenského kraja.
Problémy majú aj so starými hrobmi, o ktoré sa nikto nestará. Je ich asi jedna štvrtina. Nemajú od koho inkasovať poplatky za prenájom hrobového miesta a tak sa o ne starajú na vlastné náklady.
ERIKA KRČOVÁ