Balenie bolo ligotavo-jasavé: štúdio gigantické, hudba dramatická a moderátori a atraktívni. Reflektory tancovali hore dolu, súťažiace segmenty národa nadšene kričali a profesor Traubner dvíhal ruky k nebu, ako keď boxer vbieha do ringu. Ani to nemohlo zamaskovať obsah tej monumentálnej šou, ktorým bolo vypĺňanie inteligenčného testu.
Inteligenčný test je zo svojej podstaty nezábavný. Úlohy sú najprv hlúpo ľahké, potom stále ťažšie a času je stále menej. Je to ako robiť kliky a mať za chrbtom dozor so stopkami. Keď nakoniec váš mozog spotený odpadne, dozviete sa, o čo lepšiu kondíciu má inteligencia mladého policajta na obrazovke.
Ani nehovoria o členoch spoločnosti združujúcej ľudí s nadpriemerným IQ, Mensa. Na druhej strane sa bez problémov môžete združovať aj s ľuďmi podradnejšej inteligencie, ale možno výraznejšieho humoru, než ten, čo predseda Mensy predviedol. Úlohy, ktoré zadávala v sobotu Joj, naozaj skutočne patria do štandardne používaných testov, aspoň niektoré.
Sledovanosť kvízov stojí na tom, že sa popásame, ako súťažiaci odpovedajú. Držíme im palce, smejeme sa im. IQ Test národa je postavený inak: všetci gladiátori sami pre seba píšu písomku, riešia úlohy, a diváci doma spolu s nimi. Kolektívne všetci dosiahli číslo 113, priemer o dva body nižší, než dosiahli v máji tohto roku v Čechách diváci Novy. Profesor Traubner, neurológ, bol najlepší zo súperiacich celebrít (134), ale mladý policajt Juraj Daniel bol o tri body lepší. Kto nezačal tiež sám doma vášnivo riešiť, a len sa chcel dívať, nemohlo ho to baviť tri a pol hodiny.
V sobotu Joj vyzvala Markízu na veľký súboj, a vybrala si náročné zbrane. Ponúkla národu zábavu, ktorá sa tvárila ľudovo ako dostihy, ale koniec koncov stavila na to, že národ chce vedieť, či je inteligentný, nech už si pod tým slovom predstavuje hocičo. Konkurenčná Markíza túto jeseň stavia na to, že národ o sebe nechce vedieť nič. Prišla s týmito inováciami: zahrnula divákov Uragánom humoru nízkej cenovej skupiy a Svadbou snov, v ktorej si dvojice vyznávajú lásku, aby im Markíza vystrojila televíznu svadbu. Tipnite si, kto vyhrá.