
Jedna z účastníčok demonštrácie, pripomínajúcej si zavraždenie izraelského premiéra Rabina vroku 1995. FOTO – ČTK/AP
j armády voči Palestínčanom.
Izraelský rozhlas v piatok oznámil, že po viac ako dvojmesačnej stagnácii mierového procesu sa má tento týždeň izraelský minister obrany Šaul Mofaz stretnúť s vysokými predstaviteľmi Palestínčanov. Izrael chce podľa neho urobiť kroky, ktoré by palestínskemu premiérovi Ahmadovi Kurájovi umožnili stabilizáciu jeho vlády. Palestínsky minister poverený vyjednávaním Saíb Irikát odkázal Izraelčanom, že Palestínčania vždy boli a sú za rokovania, ale že Izrael musí zastaviť budovanie židovských osád na západnom brehu Jordanu a v pásme Gazy, kde má vzniknúť palestínsky štát.
Kurája, ktorému sa zatiaľ pre rozpory s Jásirom Arafatom nedarí zostaviť novú vládu, sa tiež snaží viesť rokovania s Hamasom a ďalšími militantnými palestínskymi skupinami s cieľom ich presvedčiť, aby zastavili samovražedné bombové útoky a ďalšie násilie proti Izraelčanom. Zastavením tohto násilia podmieňuje zakončenie krízy Izrael, ktorý navyše trvá na rozbití všetkých radikálnych palestínskych hnutí. Od začiatku nového izraelsko-palestínskeho násilia v septembri 2000 zomrelo 3590 osôb, z toho 2675 Palestínčanov.
O mierovom pláne chce Šaron rokovať aj počas svojej oficiálnej návštevy Moskvy, ktorá sa začala včera. Rusko v piatok navrhlo, aby Bezpečnostná rada OSN schválila mierový plán pre Blízky východ známy pod menom „cestovná mapa“. USA a Izrael to považujú za predčasné.
Desaťtisíce ľudí sa v sobotu večer stretli v centre Tel Avivu pri príležitosti ôsmeho výročia zavraždenia bývalého izraelského premiéra Jicchaka Rabina.
Účastníci akcie vyzývali na realizáciu mierového plánu pre Blízky východ, na odchod Izraelčanov z palestínskych okupovaných území či na odstúpenie izraelského ministerského predsedu Ariela Šarona.
Miesto demonštrácie, námestie, kde Rabina zastrelil židovský pravicový extrémista, včera strážilo asi 1500 policajtov. Nutnosť prísnych bezpečnostných opatrení potvrdilo aj piatkové zhanobenie Rabinovho pomníka. Ten bol obliaty farbou a fotografia bývalého premiéra bola popísaná heslom židovských extrémistov.
Koncom septembra 1995 Rabin vo Washingtone podpísal za Izrael dohodu s Organizáciou za oslobodenie Palestíny (OOP) o rozšírení palestínskej autonómie na západnom brehu Jordanu, ktorá vychádzala z prvej izraelsko-palestínskej dohody o obmedzenej autonómii z roku 1993.
Jeden izraelský vojak bol vážne zranený a štyria ďalší ľahšie, keď pri ich obrnenom džípe v palestínskom meste Nábulus explodovala výbušnina. K útoku sa vzápätí prihlásilo palestínske militantné hnutie Brigády mučedníkov al-Aksá a frakcia Islámskeho džihádu. Aj izraelskí vojaci v Nábuluse v sobotu zastrelili mladého Palestínčana. (čtk)