„Ústava bude v Poľsku ohrozená, ak nebude dodržaná zmluva z Nice. V takom prípade by vzniklo veľké nebezpečenstvo, že ratifikácia by v Poľsku nebola možná,“ vyhlásil Miller na tlačovej konferencii vo Viedni po schôdzke s rakúskym kancelárom Wolfgangom Schüsselom. Ešte predtým pri rokovaniach v Lisabone Miller vyhlásil, že ak poľská vláda ustúpi vo veci práv, ktoré krajina získala zmluvou z Nice v roku 2000, nebude schopná získať v parlamente potrebnú dvojtretinovú väčšinu na ratifikáciu európskej ústavy. Prípadný nový systém hlasovania by podľa neho navyše pravdepodobne odmietla väčšina Poliakov, ak by sa v krajine konalo referendum o ústave.
Poľsko najmä nesúhlasí s tým, že podľa návrhu ústavnej zmluvy, vypracované v júni Konventom EÚ, by mal byť v porovnaní s dohodami z Nice zmenený systém hlasovania v európskych orgánoch v neprospech stredne veľkých krajín, teda práve Poľska a Španielska.
Schüssel konštatoval, že v otázke európskej ústavy obidve krajiny majú „veľmi podobné“ stanoviská. Za Rakúsko zdôraznil najmä požiadavky rovnoprávnosti malých a veľkých krajín, rotáciu predsedníctva v Európskej komisii a rovnaké hlasovacie právo pre komisárov zo všetkých štátov. Podporil aj požiadavku, aby v preambule ústavy boli spomenuté kresťanské hodnoty Európy.
V rozhovore pre agentúru APA Miller odmietol delenie Európy na starú a novú. „Európa ako celok ani Európska únia nesmú byť rozdelené na starú a novú. Rovnako odmietam aj delenie únie podľa rozdielnych rýchlostí integrácie. Musíme podporovať všetko, čo nás spája, a odmietať všetko, čo môže viesť k novému rozdeleniu a oddeleniu,“ vyhlásil poľský premiér. (čtk, pm)