
Putin vraj smeruje Rusko od kontrolovanej demokracie ku kontrolovanej nedemokracii. FOTO - REUTERS
Proti záťahu na Chodorkovského a zmrazeniu akcií Jukosu sa postavil ruský premiér Kasjanov aj Spojené štáty a NemeckoAféra Jukos prekročila ruské hranice a dostala sa na najvyššiu diplomatickú úroveň. Proti pofidérnemu zaobchádzaniu s najbohatším Rusom Michailom Chodorkovským a jeho akciami v štvrtej najväčšej ropnej spoločnosti na svete sa postavila Amerika a Nemecko. Nesúhlasí ani ruský premiér Michail Kasjanov.
Pozorovatelia ruskej politickej scény sa zhodujú, že záťah na Chodorkovského má politické pozadie. Chodorkovskij podporoval liberálne strany. Experti sú presvedčení, že jeho zatknutie pre daňové úniky je dôkazom zmeny pomerov v Rusku: prezident Vladimir Putuin ruší aj posledné závany slobody a krajina sa mení na policajný štát. Bývalý politický radca prezidenta Borisa Jeľcina Vjačeslav Nikonov hovorí, že kontrolovaná demokracia na kontrolovanú nedemokraciu.
Putin už dávnejšie zrušil slobodné médiá a vyhlásil vojnu najbohatším ruským podnikateľom. Akcia proti Chodorkovskému je asi finále. Zamrazením jeho akcií totiž prekročil hranicu zdania o slobodnom trhu.
Po poslednom týždni je jasné, že prezident je rozhodnutý zatiahnuť brzdu aj napriek odporu. Rozlúčil sa so svojím vedúcim kancelárie Alexandrom Vološinom a nahnuté to má aj premiér Michail Kasjanov. Ten v piatok povedal, že postup proti Chodorkovskému ho „hlboko znepokojil“. „Zdá sa, že Kasjanov sa pripravuje na svoj politický koniec,“ povedal v denníku Komsomoľskaja Pravda analytik Mark Urnov.
Domáci odpor Putina asi netrápi. Problém by však mohol spôsobiť nesúhlas sveta. V piatok sa k expertom a ruským politikom pridal hovorca amerického ministerstva zahraničia Richard Boucher. V mene Washingtonu povedal, že ruskí predstavitelia „musia rozptýliť obavy, že prípad Jukos je politicky motivovaný“. Podobne prehovoril aj hovorca nemeckého kancelára Gerharda Schrödera.
Rusko nahnevala najmä kritika z Ameriky. Ministerstvo zahraničia vyhlásilo, že bola neúctivá a hovorca Alexander Jakovenko hneď vytiahol porušovanie ľudských práv na ostrove Guantánamo, kde Američania držia podozrivých z terorizmu.
Práve tu je jediný risk, ktorý Putin podstupuje. Proti Chodorkovskému si mohol dovoliť zasiahnuť iba vďaka vojne proti terorizmu. Tá urobila z Putina a Busha spojencov. Amerika preto zmenila pohľad na Čečensko a privierala oči aj pri nedemokratických akciách ruského prezidenta.
Nemecko je ruským najdôležitejším obchodným a Amerika politickým partnerom. Chodorkovskij ich znepokojil. Najmä konzervatívci okolo Bieleho domu sa vraj prebrali zo sna o spoločom boji proti teroru a zisťujú, že Putinovo Rusko nie je také, ako si navrávali.
MATÚŠ KOSTOLNÝ