Asteroid, ktorý má priemer asi dvadsať metrov, a od našej planéty sa mihol v trikrát väčšej vzdialenosti než je vzdialenosť medzi Zemou a Mesiacom, Česi pomenovali 2003 UT 55.
"Teraz sa už od Zeme vzďaľuje. Asteroid bol k Zemi najbližšie 1,1 milióna kilometrov. Na planétku je to veľmi blízko," uviedla v rozhovore pre TASR Jana Tichá, riaditeľka observatória na hore Kleť medzi Českými Budějovicami a Českým Krumlovom. Observatórium je v nadmorskej výške 1070 metrov a od roku 2002 má pravdepodobne v ČR najmodernejší teleskop so zrkadlom o priemere 106 centimetrov.
Miniplanétka 2003 UT 55 má napriek svojim mini rozmerom obrovskú rýchlosť - až 50 kilometrov za sekundu. "Tento asteroid nie je nebezpečný," ubezpečila astronómka. A to aj napriek tomu, že jeho obežná dráha okolo Slnka sa pretína s obežnou dráhou Zeme. Teoreticky, ak by hrozilo, že sa obe dráhy pretnú, asteroid by dopadol podobne ako malé meteority.
"Najpravdepodobnejšie by bolo, že by sa pri prelete atmosférou rozpadol na drobné časti," mieni Jana Tichá. Podľa toho, či miniplanétku tvorí železo alebo hornina, by buď zhorela, alebo by na zemský povrch dopadli iba drobné úlomky. Českí astronómovia podľa jasu planétky vypočítali, že jej priemer je od 12 do 27 metrov.
"Nie je to náš prvý objav, asteroidov sme objavili už veľa. Vlani sme objavili asteroid 2002LK a v roku 2000 periodickú kométu Tichý," uviedla riaditeľka. Jej manžel Miloš Tichý stal nielen pri objave kométy, ale aj pri objave asteroidu.
Ročne sa astronómom na celom svete podarí objaviť tisíce nových asteroidov, ale väčšinou vo vzdialenosti 200-300 miliónov kilometrov od Zeme. Planétiek, ktoré sú k Zemi bližšie, podobne ako 2003 UT 55, sa za rok podarí objaviť len desiatky, nanajvýš stovku.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh