
Hlavné postavy v procese: Karel Srba a televízne kamery. FOTO - ČTK
Obžalovaný je štátny úradník Karel Srba, ktorého krajský súd odsúdil na osem rokov za prípravu vraždy známej novinárky Sabiny Slonkovej, a jeho údajní kumpáni. Televízna premiéra zo súdnej siene Vrchného súdu sa rýchlo - po pol hodine - skončila.
Naživo sudca povolil prenášať len vynesenie rozsudku. „Právo na obhajobu je nad právom informovať verejnosť,“ tlmočil sudca rozhodnutie senátu. Ak by rozhodol senát naopak, bolo by to v európskych pomeroch jedinečné rozhodnutie.
Česká televízia minulý týždeň oznámila, že sudca prijal žiadosť o prenos. Okamžite sa objavili argumenty za aj proti.
Televízia vydala desaťbodový zoznam podporujúci vysielanie: „Prípad sa stal predmetom verejného záujmu s ohľadom na podstatu obvinení a vysoké postavenie Karla Srbu v štátnej správe, aj vzhľadom na aktuálne diskusie o stave súdnictva v Česku,“ uvádza v prvom bode.
Medzi odporcami bol predseda vlády Vladimír Špidla („ide o akúsi reality šou“), minister spravodlivosti Karel Čermák aj prezident Václav Klaus („predpokladám, že táto teatrálna hra so súdom môže viesť k politizácii tohto procesu“).
Za nebezpečný nápad prenos považuje aj mediálny odborník z Fakulty sociálnych vied Univerzity Karlovej Jan Jirák. Obával sa, že televízne kamery môžu ovplyvniť účastníkov procesu, pre ČTK sa podobne vyjadrila aj psychologička z Policajnej akadémie. Názory sudcov sa rôznili.
Mnohí čakali, že Srba, bývalý sekretár ministerstva zahraničných vecí, ktorý je okrem objednávky vraždy nepohodlnej novinárky podozrivý aj z toho, že sa obohacoval na predražených štátnych zákazkách pri rekonštrukcii ambasád, sa bude pred televíznymi divákmi predvádzať ako obeť politickej zvôle.
Proti kamerám Srba nenamietal, spolu s obhajcom len protestovali proti zámeru televízie komentovať dianie v súdnej sieni, čo ČT rešpektovala. Proti prenosu nebola ani ďalšia obvinená Eva Tomšovicová.
Obhajcovia ďalších dvoch obvinených s prenosom nesúhlasili a požiadali, aby o ňom rozhodol celý senát, nielen jeho predseda, ktorým je sudca. Senát nakoniec ich žiadosti vyhovel s tým, že obžalovaných by prenos mohol stresovať a poškodiť ich právo na riadnu obhajobu. Televízia musela prenos ukončiť.
Paradoxom je, že veľký rozruch sa strhol okolo veľmi zdĺhavého a nezáživného pojednávania. V odvolacej fáze už nevystupujú svedkovia, nezvykne prichádzať k nečakaným zvratom či iným vzrušeniam, ktoré by mohli pritiahnuť verejnosť. Slovo má obžaloba, obžalovaní a ich obhajcovia. Podľa expertov je to skôr nuda.
Bublina okolo televízneho experimentu zo súdnej siene spľasla. Je otázka, na ako dlho. Verejnoprávna televízia môže kedykoľvek požiadať sudcu o prenos. Možno sa raz do Česka vráti bývalý šéf Harvardských fondov Viktor Kožený. Ak by sa dostal pre súd, o verejnom záujme by sa dalo hovoriť už od začiatku.