BRATISLAVA – Komora lekárov je rozhorčená obrazom zdravotníctva v spoločnosti. Za zlú mienku o zdravotníctve podľa nej nie sú zodpovední lekári, ale štát, ktorý „dovolil“, aby sa zdravotníctvo dostalo do problémov.
„Lekári sú nútení pracovať pod stále sa zvyšujúcim tlakom na ekonomizáciu, šetrenie. Snahou rýchlo ušetriť na nákladoch sa stráca ľudská dimenzia zdravotníctva,“ tvrdí Ján Gajdošík, prezident Slovenskej lekárskej komory.
Obraz nášho zdravotníctva naposledy výrazne utrpel, keď v Trnavskej nemocnici zomrel bezdomovec, ktorý sa pár dní predtým plazil po chodbách medzi oddeleniami, ale nehospitalizovali ho.
Gajdošík tvrdí, že za prípad môžu práve neúnosné tlaky na lekárov. „Lekári v lôžkových zariadeniach sa dostávajú pri rozhodovaní o hospitalizácii pacienta do neriešiteľných situácií. Nie však po odbornej stránke, ale zo sociálneho pohľadu.“ Viní slovenský sociálny systém.
Ťažké srdce majú lekári na médiá. „Všade sa písalo, že bezdomovca neošetrili, ale nepísalo sa, že mu bolo urobených množstvo vyšetrení. Veľmi často vnímame, že sa u lekárov zabúda na prezumpciu neviny,“ hovorí člen vedenia komory Mário Moro. Riaditeľa trnvskej nemocnice však pre mŕtveho bezdomovca už minister odvolal.
Lekári podľa komory pracujú v strese. Denne musia riešiť situácie, keď nemajú pre pacienta lieky, nemajú ho čím uspať alebo dokonca zašiť. Hrozí im znižovanie platov a prepúšťanie.
Právne vedomie pacientov a aj ich znalosti o vlastných chorobách sa zvyšujú, a od lekárov požadujú služby na zahraničnej úrovni. To sa podľa komory dnes nedá zabezpečiť.
Príčina podľa nej nie je v schopnostiach a prístupe lekárov, ale v systéme, v ktorom je málo peňazí.
„Lieky, prístroje, materiál, a dovolím si povedať aj vedomosti lekárov máme na rovnakej úrovni ako v zahraničí. S tými peniazmi, ktoré máme, nie je možné robiť ako v zahraničí. Chceme aj rovnaké podmienky,“ hovorí lekár nemocnice v Nitre Ján Birčák.
Minister Rudolf Zajac zdôrazňuje, že kým sa nezastaví plytvanie – v podobe priveľkého počtu nemocníc, zbytočného personálu, zbytočných výdavkov na lieky – do systému nemá význam „nalievať“ viac peňazí.
BARBORA TANCEROVÁ