Drevené chrámy patria k najohrozenejším

PREŠOV – Fond svetových pamiatok – World Monuments Fund v USA nedávno zverejnil zoznam sto najohrozenejších kultúrnych pamiatok na svete pre rok 2004. Do zoznamu zaradili aj tri gréckokatolícke drevené chrámy na východnom Slovensku. Ide o chrámy v


Drevený kostolík v obci Topoľa je v zozname sto najohrozenejších kultúrnych pamiatok na svete pre rok 2004. FOTO ARCHÍV – TASR


PREŠOV – Fond svetových pamiatok – World Monuments Fund v USA nedávno zverejnil zoznam sto najohrozenejších kultúrnych pamiatok na svete pre rok 2004. Do zoznamu zaradili aj tri gréckokatolícke drevené chrámy na východnom Slovensku. Ide o chrámy v obciach Bodružaľ, Lukov Venecia a Topoľa.

Chrámy vybrali zo siedmich najohrozenejších sakrálnych stavieb na východnom Slovensku. Majú buď statické poruchy, alebo sú napadnuté drevokaznou hubou či hmyzom, informoval riaditeľ kancelárie Gréckokatolíckeho biskupstva v Prešove Ľubomír Petrík.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Fond WMF je najvýznamnejšia súkromná nezisková organizácia zameraná na ochranu a zachovanie historického, umeleckého a architektonického dedičstva ľudstva. Zoznam je výzvou na konanie v prospech ohrozených pamiatok patriacich do Svetového dedičstva na celom svete. Propagácia týchto miest v celosvetovom meradle napomáha získavanie finančných prostriedkov potrebných na ich záchranu.

Vincent Obšitník z USA, ktorý pochádza zo Slovenska, považuje zaradenie troch gréckokatolíckych chrámov do zoznamu WMF za veľmi významnú skutočnosť. Ako povedal, robí v Amerike kampaň na získanie sponzorov, ktorí by prispeli na obnovu vzácnych sakrálnych drevených stavieb na východnom Slovensku.

Na východnom Slovensku je okolo 40 drevených chrámov prevažne gréckokatolíckych. Z toho takmer 30 je živých chrámov slúžiacich veriacim. (tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 759
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 592
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 737
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 616
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 588
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 356
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 118
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 243
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu