
Sprejmi je poškodený plot bývalej synagógy, za ňou vidieť Dóm svätého Mikuláša. FOTO – AUTORKA
TRNAVA – Poškodzovanie cudzieho majetku sprejmi by sa malo stať trestným činom. Myslia si to poslanci Mestského zastupiteľstva v Trnave a vyzvali štátne orgány, aby problematiku legislatívne riešili.
Podľa primátora Štefana Bošnáka predstavujú škody na majetku niekoľko desiatok miliónov korún. Nákresmi sú poškodené aj kultúrne a historické pamiatky „malého Ríma“.
Keď mestská polícia prichytila páchateľov pri čine, vyhovárali sa, že poškodili iba časť steny. Ak škoda nepresiahla výšku minimálnej mzdy, ich počínanie sa posudzovalo iba ako priestupok.
„Sprejerstvo by sa malo tak ako v Českej republike považovať za trestný čin. Občan musí nahradiť škodu v plnej výške. Za maloletých by tak mali urobiť rodičia, ktorí by si viac strážili svoje deti. Nie je možné, aby rodičia nevedeli, že ich dieťa minie mesačne tisíc korún na spreje,“ povedal primátor Bošnák. Ako dodal, výtvory sprejerov toleruje na ich vlastnom majetku alebo na plochách na to určených.
Trnava má vyčlenené dve plochy na Trhovej a Špačinskej ulici. Využíva ich iba menšia skupina sprejerov, ktorí sa združujú v trnavskom klube Archa a majú svoju internetovú stránku. No väčšia skupina plochy na kreslenie nevyužíva.
„Máme evidovaných asi dvadsať sprejerov. Sú to tí, ktorých sme prichytili, vypátrali na základe oznámenia občanov, alebo dešifrovali podľa značiek,“ hovorí náčelník mestskej polície Igor Keleši.
Podľa mestskej polície majú anonymní sprejeri od 13 do 19 rokov a organizovaní v klube okolo dvadsiatky. V minulom roku zo šiestich prípadov mestskí policajti iba tri postúpili štátnej polícii pre podozrenie z trestného činu. Zvyšok boli maloletí, ktorí nemajú trestnoprávnu zodpovednosť, alebo mladiství, ktorí dostali iba polovicu blokovej pokuty. Primátor Bošnák chce problém riešiť aj s pomocou Združenia miest a obcí Slovenska.