BRATISLAVA – Veľká väčšina ľudí – až 90 percent – si myslí, že ceny niektorých tovarov a služieb po vstupe do Európskej únie vzrastú. Prieskum uskutočnil v prvej októbrovej dekáde na vzorke 1255 respondentov Ústav pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade.
Ministerstvo financií s týmto názorom nesúhlasí. „Neexistuje žiadna priama súvislosť medzi integráciou do únie a rastom cien vo vstupujúcej krajine,“ hovorí Martin Bruncko, poradca ministra Mikloša. Ak sa ceny zvýšia, tak buď preto, že štát prestáva regulovať kontrolované ceny, alebo preto, lebo funguje voľný trh – bez ohľadu na vstup do únie.
Šéfanalytik Slovenskej sporiteľne Martin Barto však považuje postupný rast cien za pravdepodobný, lebo ceny niektorých tovarov u nás sú na úrovni asi 40 percent z cien v únii. Nie je ich však tak veľa, „preto ten rast cien nebude dramatický“.
Barto aj Bruncko sú presvedčení, že integrácia urýchli rast platov. S týmto názorom súhlasí 26 % ľudí z prieskumu, ale opak si myslí 68 %.
Skeptický pohľad obyvateľov podľa politológa Ľuboša Kubína ťažko môžu zmeniť strany, či predstavitelia vlády informačnými kampaňami. „Sú to veci ťažko politicky zdôvodniteľné občanom,“ povedal. Dramatické zmeny po vstupe tiež neočakáva.
Optimistickejší sú občania v názore na prílev priamych zahraničných investícií. Po vstupe ich rast čaká 60 percent opýtaných, opak si myslí 30 percent. „Slovensko je už dnes atraktívnou krajinou. Už teraz je prílev zahraničných investícií, ktorý sa ešte posilní,“ hovorí Barto.
„Treba hovoriť nahlas a otvorene o výhodách a nevýhodách vstupu. Avšak aj kritické argumenty by mali byť založené na faktoch a nezavádzať bežného občana lacnými a povrchnými tvrdeniami. A fakty jednoznačne svedčia o tom, že pri vplyvoch na cenovú hladinu nie je pesimizmus namieste,“ dodáva Bruncko.