Zákon o sociálnom poistení
Mení sa prvý – tzv. priebežný – pilier dôchodkového systému.
Podľa zákona sa od januára budúceho roka do dôchodku bude odchádzať v 62. roku života. Dôchodkový vek sa má zvyšovať postupne – tempom 9 mesiacov za rok.
Oproti dnešku sa má posilniť princíp zásluhovosti. Výška dôchodku bude závislá od počtu odpracovaných rokov a od výšky príjmov, z ktorých občan odvádzal príspevky do dôchodkového systému.
Zákonom sa mení aj systém nemocenského poistenia a poistenia v nezamestnanosti. Aj tu platí, kto do systému viac zaplatí, viac dostane. Nárok na podporu v nezamestnanosti sa skracuje na šesť mesiacov, jej výška by mala byť vyššia ako doteraz, i keď až po 2-ročnom prechodnom období.
Zákon o náhrade príjmu počas práceneschopnosti
Zákon upravuje podmienky nároku a poskytovanie náhrady príjmu počas „PN-ky“ do 10 dní. Tú podľa zákona od 1. januára 2004 už neuhrádza Sociálna poisťovňa, ale vypláca ju zamestnávateľ – počas prvých 3 dní najmenej vo výške 25 percent hrubej dennej mzdy zamestnanca a po zvyšných 7 dní v objeme 55 percent.
Parlament akceptoval prezidentov návrh, aby zákon ustanovil, za akých podmienok zamestnávateľ môže skontrolovať, či dočasne práceneschopný zamestnanec dodržiava liečebný režim. Zamestnávateľ to v obydlí zamestnanca bude môcť urobiť iba s jeho súhlasom.
Zákon o reorganizácii štátnej správy
Zákonom sa 1. januára 2004 rušia úrady práce a zriaďujú sa tzv. úrady práce, sociálnych vecí a rodiny. Tieto podľa zákona zároveň plnia úlohy sociálnych odborov okresných úradov. Zákon je prvým z radu právnych noriem, ktorými sa reorganizuje štátna správa. (joč, haj)
K zákonom sa podrobne vrátime v pondelkovom vydaní SME.