
Ramadán v Sýrii: cez deň korán, večer televízia. FOTO- TASR/AP
y, ktoré vedia do kresiel pred televízory posadiť celé masy a rozzúriť Američanov a Izrael.
Podľa mediálnych odborníkov sa vyznačujú dokonalou technickou kvalitou, zdaním seriózneho výskumu a kombináciou dokumentárnych vstupov s hereckými výkonmi. Sú drahé a natáčajú sa niekoľko mesiacov. Vysielajú ich súkromné satelitné televízie.
To je aj prípad najnovšieho seriálu Diaspóra, ktorý vysiela televízia al-Manar. Spravuje ju militantné hnutie Hizballáh. Televízia má divákov v Sýrii a Libanone, je možné sledovať ju aj na palestínskych územiach, ale aj v Európe a Amerike.
Diaspóra rozpráva príbeh sionizmu od roku 1812 až do vzniku štátu Izrael. Už po prvej časti seriál ostro odsúdilo americké ministerstvo zahraničných vecí a sťažovalo sa vládam Sýrie a Libanonu. Obe vlády sa bránia a hovoria o tom, že televízia je súkromný projekt. Je však známe, že v oboch krajinách je evidentný tlak vlád na médiá a bez ich tichého súhlasu sa neodvysiela nič.
Organizácia MEMRI, ktorá monitoruje blízkovýchodné médiá, včera zverejnila niekoľko úryvkov zo seriálu Diaspóra. Jedna zo scén sa odohráva v nevestinci, kam prišli Theodor Herzl (zakladateľ sionizmu) a kapitán Dreyfuss (jeho prípad vyvolal do veľkej miery vznik sionizmu). Leží tam umierajúca židovská prostitútka, ktorá ich odmietne, pretože má infekčnú chorobu a povie im, aby jej posielali kresťanských klientov.
V jednom zo záberov zase Rotschild na smrteľnej posteli odkazuje svojim synom: zabite najlepších gójov, zničte ich náboženstvo a ovládnite ich zem.
Komentár k seriálu používa expresívne výrazy - mäsiari, krv, ničenie, znásilňovanie, vraždy, boj. Pre väčšiu zrozumiteľnosť má hebrejské aj anglické titulky.
Vedenie televízie hovorí, že seriál nie je antisemitský, pretože v ňom vystupujú aj Židia, ktorí odmietajú sionizmus a striktne sa rozlišuje medzi judaizmom a sionizmom.
Seriál Diaspóra a jeho slovník sa napriek hystérii, ktorú spôsobil, vôbec nevymyká klasickému vysielaniu väčšiny televízií v arabskom svete. Už roky na to upozorňujú rozličné mimovládne organizácie.
Francúzsky podnikateľ v kozmetickom priemysle Michel Silber sa rozhodol, že tomu bude čeliť po svojom. Od začiatku roka by v Paríži mala začať vysielať židovská televízia Chai (Život). Má byť otvoreným fórom pre diskusiu o Blízkom východe. Jej majiteľ hovorí, že o svojej kvalite presvedčí vtedy, keď začne vysielať reklamy arabských firiem.
JANA MIKUŠOVÁ