
Baníci čakali na povrchu na svojich zavalených kamarátov. Dočkali sa zamávania. FOTO - REUTERS
Mužov vytiahli po šiestich dňoch. Hoci boli slabí a niektorí potrebovali pomoc, stav ani jedného z nich nebol vážny.
Stalinské stavby
Vzduch bol na mieste, kde sa zdržiavali, oveľa lepší a menej znečistený ako ten, čo dýchali ich 33 kamaráti, ktorých vytiahli z bane v sobotu. Tú zaplavovalo od minulého štvrtka podzemné jazero. Voda vyradila elektrinu a bez výťahov sa už nemali baníci ako dostať nahor.
V čase, keď ešte záchranári bojovali hlboko pod zemou tesne pred šachtou bane Zapadnaja so skalným masívom, vybuchol v inej ruskej bani na Ďalekom východe pri ťažbe uhlia nahromadený metán. Zahynulo päť mužov, traja sú vážne zranení.
Horšie a nebezpečnejšie než ruské bane sú už len čínske a ukrajinské. Mnoho šácht skôr patrí do baníckych múzeí, sú pozostatkom stalinistickej industriálnej éry Sovietskeho zväzu z dvadsiatych rokov minulého storočia. Bane naďalej fungujú napriek tomu, že sú výrazne stratové a ich zamestnanci dlhé mesiace nedostávajú mzdu.
Minulý rok zahynulo podľa nezávislého odborového zväzu baníkov pri nešťastiach 68 baníkov, rok predtým 98. „Bohužiaľ, udalosti podobného druhu získali akýsi sústavný charakter,“ konštatoval včera prezident Vladimir Putin. Vzápätí navrhol vyznamenať záchranárov.
Príbuzní zdržiavajúci sa v blízkosti šachty už boli z čakania zúfalí, záchranári s očami červenými od vyčerpania však zostávali optimistickí. Voda počas poslednej noci klesla o 75 centimetrov potom, čo do šachty nasypali tony stavebného odpadu. Do skaly vyvŕtali tenký kanálik, cez ktorý prestrčili kameru - ale známky života neukázala. Rovnaký typ sa pozrel v roku 2000 do potopenej ponorky Kursk.
Vyčerpaní, ale v dobrom stave
Záchranári napokon prerazili skalu pomocou výbušnín a dostali sa do takmer zaliatej šachty. Živých mužov objavili asi dva a pol kilometra od miesta, kde prerazili záchranný tunel dlhý 56 metrov zo susednej šachty na mieste, kde to odborníci predpokladali. K skupinke mužov záchranárov doviedli odkazy vyškriabané na stenách šachty.
Podchladení baníci boli vyčerpaní. Tváre čierne ako uhoľ, niektorých vyniesli na povrch na nosidlách. Prečo jeden z baníkov zomrel, zatiaľ neoznámili, pokračovalo sa aj v hľadaní po nezvestnom mužovi. Ten si myslel, že nájde cestu von a pustil sa hľadať cestu von na vlastnú päsť.
Podľa miestnych predstaviteľov baňu v Novošachtinsku zatvoria. Pre baníkov, ktorí v nej pracovali s nasadením života (už vo februári baňu raz voda zaplavila) to nie je dobrá správa. Poslednú výplatu síce naposledy videli pred siedmimi mesiacmi, ale peniaze doteraz vždy napokon dostali a mali istotu zamestnania. V ich stotisícovom meste známom v časoch Sovietskeho zväzu textilkami, budú hľadať prácu ťažko.
Zabíjal metán
V Rusku sa pozornosť rýchlo presunula do bane Centraľnaja v meste Partizansk v Prímorskom kraji. Metán tam vybuchol v hĺbke 757 metrov vo chvíli, keď bolo v šachte 71 pracovníkov. Zranení utrpeli ťažké popáleniny. Metán už v tejto bani vybuchol v roku 1996, ale vtedy v šachtách nikto nepracoval. Centraľnaja je považovaná za najnebezpečnejšiu a najzložitejšiu zo šácht a povrchových baní v kraji. Vzhľadom na hĺbku 1000 metrov, vysokú koncentráciu plynov a časté podzemné vodné zdroje špecialisti priznávajú, že práca tam je mimoriadne riskantná.
Autor: VASILIJ FEDOSENKO