
David Irving podpisuje svoju knihu Felkeles (Povstanie) o revolúcii v roku 1956 na demonštrácii extrémistov v Budapešti. FOTO - TASR/AP
Za falšovateľa histórie ho označuje aj rozhodnutie nezávislého anglického súdu z roku 2000.
V roku 1981 vydal tento mimoriadne produktívny muž knihu o protikomunistickej maďarskej revolúcii v roku 1956, ktorej výročie si v týchto dňoch pripomenuli. Vďaka tejto knihe, ktorá práve vyšla v maďarčine v jednom malom neonacistickom vydavateľstve, bol Irving minulý týždeň jedným z rečníkov na mítingu krajne pravicovej a mimoparlamentnej Strany maďarskej spravodlivosti a života.
Stretol sa aj so svojimi čitateľmi a časť záznamu z tohto stretnutia v nedeľu večer odvysielala maďarská verejnoprávna televízia v relácii Nočný azyl, ktorej redaktori sa netaja sympatiami ku krajnej pravici. Vedenie televízie to konečne prinútilo k dlho potrebnému kroku: oznámilo, že spomínanú reláciu zruší.
Irving interpretuje vo svojej knihe revolúciu z roku 1956 ako povstanie más proti židmi ovládanému komunistickému vedeniu a popiera akékoľvek jej demokratické ciele. „Prvé dva dni povstania boli antisemitským pogromom,“ povedal Irving na stretnutí.
Pikantné na knihe je, že ju Irving napísal s pomocou a s finančnou podporou propagandistického odboru vtedajšej maďarskej komunistickej strany. V roku 1973 sa Irving podľa archívnych dokumentov sám ponúkol maďarským komunistom, že je ochotný výmenou za materiálnu pomoc napísať knihu, ktorá by protirečila „na Západe módnemu poňatiu“ udalostí z roku 1956 a „zohľadnila by aj prvky oficiálneho maďarského stanoviska“.
Komunistickému vedeniu sa hodilo akékoľvek dielo, ktoré by nabúralo pozitívny svetový imidž revolúcie. Irvingovu ponuku preto prijali s radosťou a v priebehu jeho niekoľkých návštev v komunistickom Maďarsku mu umožnili prístup k materiálom, ktoré boli pre serióznych historikov neprístupné.
Podľa vedenia maďarskej televízie Irvingove vystúpenia očierňujú pamiatku revolúcie a urážajú celý maďarský národ. Neodpovedá však na otázku, ako mohla podobná relácia na obrazovkách vydržať tak dlho.
Jej tvorcovia vynikli posluhovaním politickým záujmom a ťažko skrývaným antisemitizmom už pred voľbami v roku 2002. Napriek tomu sa v televízii udržali, akurát ich zo spravodajstva odsunuli do spomínanej relácie, ktorá sa vysiela neskoro v noci.
Vlani v novembri napríklad odvysielali diel venovaný maďarskému spisovateľovi Imremu Kertészovi, ktorý práve dostal Nobelovu cenu za diela zaoberajúce sa aj holokaustom. Národniarski intelektuáli, ktorých si autori relácie pozvali do štúdia, síce priznali, že od Kertésza nič nečítali, ale to im nebránilo, aby sa za aktívneho prispievania moderátora spisovateľovmu dielu vysmievali a spochybňovali jeho „maďarstvo“.
PETER MORVAY