Znamená to, že daň budú platiť len tí, ktorí nehnuteľnosť predávajú, alebo vkladajú do firmy ako svoj podiel.
Nadobudnutie nehnuteľnosti bude zdanené len vtedy, ak bola získaná v konkurze alebo vyrovnaní, ale nie ak zdedením alebo darovaním.
Od nového roku by sa mala platiť pri prevodoch nehnuteľností jednotná sadzba dane, tri percentá. Nahradí teraz platných sedem rozdielnych sadzieb. Pôvodne sa zohľadňoval stupeň príbuznosti predávajúceho a kupujúceho a dohodnutá cena nehnuteľnosti.
Výška dane doteraz závisela od stupňa príbuznosti osôb pri prevode majetku a jeho hodnote. So zvyšujúcou sa hodnotou rástla progresívne aj sadzba.
Pri nehnuteľnosti do jedného milióna teda zaplatila najbližšia rodina polpercentnú daň, nad milión jedno percento z hodnoty prevádzaného majetku.
Pre predávajúcich bez príbuzenského vzťahu ku kupujúcemu platila sadzba 3 percentá a nad 7 miliónov 6 percent. Tieto rozdiely sa rušia v prospech jednotnej sadzby dane.
Zrušenie výhod pre bližších príbuzných podľa odborníka na reality nie je dramatické, keďže majetok sa v rámci rodiny prevádza málo. „Prevádzanie majetku v rámci rodiny aj doteraz bolo minimálne, asi desatina všetkých transakcií,“ tvrdí.
Naopak odstránenie progresivity a tým zníženie sadzby pri nehnuteľnostiach s vysokou hodnotou môže zabrániť špekuláciám, ako sa vyhnúť plateniu daní. Napríklad podľa doteraz platných sadzieb pri predaji 40-miliónovej budovy by daň bola 2,4 milióna.
„Spôsob, ako sa vyhnúť zaplateniu dane z prevodu, je založiť eseročku a previesť majetok na ňu,“ hovorí o praktikách predávajúcich Robert Balog z realitnej kancelárie.
„Iným, bežne používaným spôsobom, je rozpísať majetok do viacerých zmlúv,“ dodáva Balog a predpokladá, že pri novej, nižšej dani takéto špekulácie ubudnú.