
Hodnota, ktorá sa používa na výpočet dane z nehnuteľností, nezodpovedá jej trhovej cene. Nové zdaňovanie nehnuteľností, by to malo brať do úvahy. Majiteľ bude platiť takú vysokú daň, aký hodnotný je jeho majetok. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
Od nového roka, by sa mala zrušiť časť takýchto transakčných daní: daň z darovania a dedičstva. Ostane len daň z prevodu a prechodu nehnuteľností, ktorá, ak ju poslanci v najbližších dňoch schvália, bude v novej podobe.
Dôvodom novelizácie dane z nehnuteľnosti je, že nehnuteľnosti sa stále zdaňujú podľa ich nereálnej hodnoty. Majiteľ bytu v Košiciach teraz platí rovnakú daň ako majiteľ bytu s takou istou rozlohou v Bratislave. Pritom ich skutočná - trhová hodnota môže byť aj dvojnásobná.
Zdaňovanie hodnoty nehnuteľností, ktorá viac zodpovedá trhu, už teraz predpokladá novela zákona o ich prevode a prechode. Platiť by mala od januára. Zmena, ktorá bude zaujímať daňovníkov, spočíva v zjednotení sadzby a spôsobe určovania hodnoty prevádzaného majetku. „Rušia sa skupiny, rozdielne sadzby, ale aj zvýhodnenia,“ informuje hovorca ministra financií Peter Papanek. Podľa neho neexistuje objektívny dôvod, aby boli pri dani z prevodu a prechodu nehnuteľností daňovníci delení do skupín, keďže ide o transakčnú daň. „Je to to isté, ako keby sa pri predaji tovaru líšila DPH pre rodinu a pre iných ľudí,“ vysvetľuje Papanek.
Okrem zjednotenia sadzby zdaňujúcej transakcie s nehnuteľnosťami určuje aj nový spôsob ich ohodnocovania. Do úvahy by sa mala brať nielen lokalita predávaného majetku, ale aj jeho stav a vek.
Terajší zákon ich posudzoval ako rovnaké. „Ten, kto predával nový byt v hlavnom meste zaplatil rovnakú daň z transakcie ako predávajúci starého domu na dedine,“ tvrdí Robert Balog, obchodník s realitami.