
FOTO NOVÝ ČAS
– DUŠAN KITTLER
BRATISLAVA – Na prácu novinárov v parlamente si poslanci stále nevedia zvyknúť. Aj nedávno mal poslanec Ján Cuper potýčku s fotoreportérom Národnej obrody. Poslanec namietal, že ho fotoreportér aj napriek jeho zákazu fotografoval.
Ďalším problémom bolo, keď TV Markíza nemohla nakrútiť obrazové spravodajstvo z prejavu predsedu vlády. Zamestnanec parlamentu odsotil novinárku odvolávajúc sa na striktný zákaz, ktorý visí na dverách parlamentu ešte z čias predsedníctva Ivana Gašparoviča. Podľa tabuľky je totiž fotografovanie v zasadačke počas rokovaní zakázané. Výnimkou je len niekoľko minút na začiatku rokovania.
Incidenty pri prerokúvaní novely ústavy odkryli problém nevyjasnených pravidiel medzi parlamentom a novinármi, ktorý mal v stredu riešiť parlamentný výbor pre kultúru a médiá. Stretnutie poslancov sa však obmedzilo na suché konštatovanie, že by sa to malo zmeniť. Diskusia sa zvrtla na to, že na vine je budova parlamentu.
„Je to starý komunistický parlament, ktorý vôbec nerátal s tým, že tu bude nejaký pohyb. Čo má teda kancelária Národnej rady SR robiť? Ak dá miliardu, mohol by tu byť aj bazén,“ povedal František Mikloško.
Ján Budaj nevidí dôvod, prečo by mali mať fotografi a kameramani prístup na balkón v rokovacej sále obmedzený. Podľa neho sú podmienky pre novinárov v parlamente trochu lepšie ako v minulosti. „Ale aj tak ani poslanci, ani médiá nemajú vhodné prostredie na komunikáciu s poslancami,“ povedal Budaj.
Dušan Jarjabek by rozdelil parlament na dve zóny – zónu pre poslancov a zónu pre novinárov. Aj podľa neho by sa mala komunikácia s novinármi zlepšiť. „Nemôžeme, s prepáčením, odísť ani na WC bez toho, aby sme sa nedostali do konfrontácie s nejakým mikrofónom,“ dodal Jarjabek.
Vzťahy medzi novinármi a poslancami sa v priebehu tejto schôdze meniť nebudú, uzavrel debatu vedúci kancelárie Vladislav Dzúrik. Prisľúbil, že kancelária ešte tento týždeň spracuje analýzu a porovnanie vzťahu parlamentu a médií v iných krajinách, návrh budú pripomienkovať poslanecké kluby aj Slovenský syndikát novinárov. „Mali by sa v nich zosúladiť predpisy, ktoré aj ochraňujú osobnosť občanov poslancov, a na druhej strane, aby si médiá mohli slobodne vykonávať svoju prácu,“ povedal Dzúrik.
MIRKA HOROBOVÁ