
Americkí vojaci sa včera v Tikríte premiestňovali na zabavenom motocykle. V Tikríte obyvatelia motorky môžu vlastniť, ale majú zakázané ich používať. Nariadenie vydali preto, že motorky často používajú rebelanti ako únikové autá. FOTO - ČTK/AP
Aj včera vybuchlo v Iraku auto samovražedného útočníka, červený kríž rozmýšľa o odchodeV Iraku včera opäť zabíjal samovražedný atentátnik. Vo Fallúdži, ktorá patrí do sunnitského trojuholníka, kde sa odohralo najviac útokov na koaličných vojakov, sa odpálil v aute naloženom výbušninami. Okrem seba zabil najmenej 5 ľudí.
Samovražedný atentát vo Fallúdži posilnil špekulácie o novej taktike tých, ktorí nechcú, aby sa Irak spamätal a ešte viac vystrašil medzinárodné mimovládne organizácie. Američanov opäť postavil do situácie, keď musia prehodnocovať svoju politiku v Iraku.
Útok neďaleko budovy školy nasledoval po ničivom pondelku v Bagdade. Podľa časti analytikov je potvrdením, že za najnovšími útokmi sú cudzinci. Špekuluje sa, odkiaľ prišli, či ich poslala al-Káida a koľko ich v krajine je.
Americké vojenské vedenie v Bagdade však nie je zjednotené v názore, že za útokmi skutočne boli cudzinci. Generál Raymond Odierno tvrdí, že žoldnierov z cudziny je v Iraku minimálne percento. Muž, ktorého zatkli v pondelok pri pokuse o atentát, mal sýrsky pas. Môže však ísť o zavádzajúcu stopu - na čo je človeku, ktorý ide na smrť, pas?
Odiernovo tvrdenie, že za útokmi sú Saddámovi verní, pretože Iračania by nesúhlasili s angažovanosťou svojich susedov, podľa bývalej analytičky CIA Judith Yaffe neobstojí. Tvrdí, že „kultúra“ samovražedných atentátnikov je „z dovozu“.
Americký prezident George Bush včera obvinil z posledných krvavých útokov v Iraku stúpencov zvrhnutého režimu Saddáma Husajna alebo zahraničných teroristov, prípadne obe skupiny. Zároveň Irak označil za „nebezpečné miesto“, v ktorom sa však zlepšuje každodenný život Iračanov.
Američania sa podľa denníka New York Times zrejme prepočítali aj v tom, že z Bagdadu urobili otvorené mesto. Riceovej tím vraj diskutoval o uzavretí Bagdadu. Vyžadovalo by to veľa vojakov a logistických operácií. Riceovej ľudia sa z týchto dôvodov, aj zo strachu o stratu sympatií zo strany Iračanov rozhodli nechať Bagdadu slobodu. Zatiaľ ju využili len tí, čo ju nechcú.
Americkej civilnej správe hrozí, že príde o spojencov z mimovládnych organizácií. Odvčera v Iraku už nie sú Lekári bez hraníc, Červený kríž sa má rozhodnúť o ďalšom pôsobení v krajine do niekoľkých dní.
Existuje alternatíva, že jeho pracovníci, ktorí poskytujú základnú starostlivosť najbiednejším Iračanom z Bagdadu, odídu. Americký minister zahraničia Collin Powell povedal, že ak by sa to stalo, zvíťazili by teroristi.