
Nový úsek rýchlostnej cesty včera otvorili premiér a minister dopravy.
ZVOLEN – Premiér Mikuláš Dzurinda a minister dopravy Pavol Prokopovič včera otvorili 13-kilometrový úsek rýchlostnej cesty R1 z Hronského Beňadiku do Rudna nad Hronom. Podľa odhadov expertov otvorenie dvojprúdovej cesty znamená pre vodičov na trase medzi Bratislavou a východom Slovenska štvrťhodinovú úsporu času.
Podľa ministra Prokopoviča sa pracuje aj na dokončení ďalších úsekov rýchlostnej komunikácie až po Zvolen. Ešte v tomto roku vypíše Slovenská správa ciest výberové konanie na dodávateľa úseku Rudno – Žarnovica. Začiatok výstavby odhadol na prvý štvrťrok budúceho roka. Úsek Žarnovica – Šášovské Podhradie by mali začať budovať začiatkom roku 2005. Obidva úseky si vyžiadajú náklady okolo 5,5 miliardy korún.
Otázny je osud rozostavanej cesty medzi Budčou a Kováčovou, na dokončenie ktorej treba ešte asi pol miliardy korún. Podľa šéfa Slovenskej správy ciest Dušana Faktora by tento úsek bolo možné dokončiť budúci rok, ak budú peniaze. Pôvodne plánované totiž išli na dokončenie Braniska.
Postupné spájanie Nitry s Hronským Beňadikom ministerstvo v ideálnom variante plánuje až okolo roku 2007. Úplné dokončenie rýchlostnej komunikácie spájajúcej Trnavu s Banskou Bystricou cestári odhadujú do roku 2010.
Dobudovanie nového otvoreného úseku medzi Beňadikom a Rudnom stálo 2,6 miliardy korún. Stavba cesty sa začala koncom roku 1997, neskôr však došlo k útlmu. Podľa policajných štatistík sa od roku 1998 stalo medzi Hronským Beňadikom a Novou Baňou 562 dopravných nehôd a 7 ľudí prišlo o život. Rýchlostná komunikácia by mala okolité obce chrániť aj pred storočnou vodou Hrona.
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK