
Trnavská nemocnica je komplexom niekoľkých budov, všetky sú staré, s neútulnými chodbami, špinavými toaletami. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
TRNAVA – Minister zdravotníctva odvolal riaditeľa trnavskej nemocnice, kde nedávno zomrel 61-ročný bezdomovec Cyril Karaba. Pár dní pred smrťou ho niekoľkokrát odmietli prijať do nemocnice.
Riaditeľ Rinaldo Šimanovský bol odvolaný na základe prvých výsledkov kontroly, ktorú do nemocnice po smrti bezdomovca poslal minister Zajac.
„Bola vykonaná súdna pitva – bezdomovec zomrel na podchladenie. Do nemocnice prišiel 13. októbra v akútnom stave, ktorý si vyžadoval hospitalizáciu, no hospitalizovaný bol až 17. októbra,“ povedala hovorkyňa ministerstva Alexandra Novotná.
Riaditeľ Šimanský sa bráni: „Bezdomovec bol ošetrený, plne stojím za našimi lekármi.“ Podľa neho sa lekári nemali možnosť ku kontrole vyjadriť, prebehla rýchlo, ako „poľovačka na lekárov“.
„Bezdomovec bol ošetrený aj hospitalizovaný, zomrel na doterajší spôsob života – na podchladenie,“ hovorí primár jedného z oddelení. Ako ostatní lekári ani on nechce byť menovaný, všetci sa vyjadrujú pod značkou „skupina lekárov“. Všetci by chceli mať pokoj – tvrdia, že chcú liečiť, a nie chodiť na tlačové konferencie.
Bezdomovcov v nemocnici vraj prijímajú vždy. Za posledné dva dni prijali dvoch podchladených vo vážnom stave, jeden z nich v pondelok zomrel.
Lekári nechcú reagovať ani na odvolanie riaditeľa. Iba sanitkári a dispečerky tvrdia: „Nemal byť odvolaný, nech potrestajú lekára, ktorý neposkytol starostlivosť. S riaditeľom neboli problémy – peniaze boli, aj na mzdy vždy bolo.“
Trnavská nemocnica bola jednou z tých, na ktorú v roku 2001 dodávatelia poslali exekútora, jej dlh bol vtedy viac ako 440 miliónov. Dnes dosiahol 546 miliónov. Nemocnica je komplexom niekoľkých budov, všetky sú staré, s prázdnymi a neútulnými chodbami, špinavými toaletami.
Na chodbách nemocnice sedia spokojní aj nespokojní pacienti asi v rovnakom počte. Jedni sa sťažujú na neochotu, druhí si pochvaľujú. „Sú tu milí lekári aj sestry, aj dobrá strava,“ hovorí pacientka Emília Vrabcová, ktorá leží priamo na traumatológii, kde vyšetrovali aj Karabu.
„Už hodinu tu čakáme. Na našom oddelení nikdy nenecháme pacientov tak dlho čakať,“ sťažovala sa zas zdravotná sestra, ktorá sprevádzala pacienta na chirurgiu. Pacient sa pridal: „Som tu už 16 dní s opuchnutou nohou, stále mi nevedia povedať, čo mi je, nevedia ma vyliečiť.“ Na chladnej chodbe sedí v pyžame a v nemocničnom modrom župane. „Nie je to jednoduché, takáto liečba trvá mesiac až dva,“ bráni zdravotníkov sestra. (haj)