„S odporom. Otec bol na procese vypovedať v prospech Dr. Tisa, hoci mal na niektoré jeho činy kritický názor.“
Faktom zostáva, že slovenskí predstavitelia vtedajšieho štátu deportovali do Osvienčimu vlastných občanov. Ako sa na to pozeráte?
„Tiso nemal súhlasiť s deportáciami. Mal ich odmietnutím radšej vyvolať diplomatický konflikt, aby zodpovednosť za deportácie preniesol na Nemcov. Tak sa to stalo vo väčšine štátov strednej Európy. Na druhej strane treba pripomenúť, že keď sa naši katolícki biskupi dozvedeli, čo sa deje so Židmi v Osvienčime, tieto deportácie sa zastavili a obnovili ich až Nemci v roku 1944.“
Lenže to už bola väčšina Židov deportovaných.
„Je, samozrejme, úplne scestné akokoľvek ospravedlňovať deportácie Židov. Na druhej strane neidealizujme Židov. Existujú knihy spomienok, ktoré hovoria o skutočnom sionizme, o túžbe mať židovský štát na Madagaskare a neskôr v Palestíne. A existujú napríklad aj domnienky o tom, že pogromy v Rusku mohli byť niekým organizované preto, aby tí Židia, ktorí odmietali myšlienku sionizmu a odchodu, zmenili názor. Je príznačné, že nemecký admirál Canaris mal veľmi presné podklady o tom, že Hitler alebo Himmler mali židovských predkov. Aj na židovskú komunitu sa ešte čaká, ako sa k tomu postaví.“
Argumenty, podľa ktorých je za všetkým židovské sprisahanie, sú typické pre antisemitizmus. Realitou je však to, že počas druhej svetovej vojny zahynulo šesť miliónov Židov.
„Áno. Túto skutočnosť treba vidieť bez ohľadu na všetko ostatné. Chcem len poukázať na isté súvislosti v záujme hľadania objektívnej pravdy. Napokon, aj komunizmus má korene v istom judaisticko-kresťanskom prístupe. Svetoobčianstvo je priamym pokračovateľom humanizmu a osvietenstva, pričom mnohí Židia, ktorí sa k nemu hlásia, nedajú dopustiť na národný princíp v prípade štátu Izrael.“
Domino fórum č. 30/1998