Ľudia z 12 kandidátskych krajín pracujú dlhšie, než je bežné v Európskej únii. Sú za to horšie platení a viac vystavení stresu, únave, nebezpečným látkam a riziku úrazu. Pracujú častejšie v poľnohospodárstve a v priemysle, menej v službách. Rozdiely medzi nimi sú veľmi podstatné. Konštatuje to štúdia Pracovné podmienky vo vstupujúcich a kandidátskych krajinách. Potešiť nás môže, že Slováci majú záujem o zvyšovanie svojej kvalifikácie.
Porovnávaciu štúdiu zostavila Európska nadácia pre zlepšenie životných a pracovných podmienok sídliaca v Dubline.
Kým medzi pristupujúcimi krajinami je priemerný pracovný čas 44,4 hodiny týždenne, v únii len 38,3 hodiny. Na Slovensku je to 42,9 hodiny, priemeru sa blíži len Slovinsko s 39,8 hodiny. Pozitívom je, že v nových krajinách pracuje viac žien než v únii a sú rovnomernejšie zastúpené na rôznych úrovniach pracovnej hierarchie vrátane tých vysokých.
Značné rozdiely panujú v prístupe k zvyšovaniu kvalifikácie – túto možnosť využilo vlani 39 percent slovenských pracovníkov. Slovensko je teda nad priemerom únie (31 percent) aj kandidátskych krajín (24 percent). (čtk)