
Pri schvaľovaní kompetenčného zákona vládla v parlamente dobrá nálada. V popredí M. Dzurinda, v pozadí (zľava) I. Mikloš, P. Csáky, E. Kukan a P. Hrušovský. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Parlament po niekoľkodňovej rozprave odsúhlasil kompetenčný zákon, ktorým sa zo štátu na samosprávy prenáša vyše tristo kompetencií. Premiér Mikuláš Dzurinda zdôraznil, že hlasovanie ukázalo znovuobnovenie súdržnosti vládnej koalície.
Dzurinda po prijatí zákona povedal: „Schválením zákonov o samosprávach VÚC a voľbách do samospráv VÚC sme pre reformu verejnej správy určili formu. Prijatý kompetenčný zákon jej dal obsah.“ Podľa Dzurindu je reforma verejnej správy už nezvratiteľná. Premiér povedal, že reforma verejnej správy je najrevolučnejším počinom na Slovensku od roku 1989.
Pri samotnom schvaľovaní zákona v rokovacej sále panovala uvoľnená atmosféra. Koaliční aj opoziční poslanci spolu vtipkovali. Za pozmeňovací návrh, ktorým sa o štvrť roka neskôr posunul prenos niektorých kompetencií, dokonca svorne hlasovalo všetkých 136 prítomných poslancov. Táto situácia sa ešte niekoľkokrát zopakovala.
Pozmeňovacie návrhy, ktoré prijal parlament, vládny návrh v zásade posunuli k pôvodnej predstave Viktora Nižňanského – šéfa pracovnej skupiny, ktorá vypracovala koncepciu decentralizácie a modernizácie verejnej správy.
Nižňanský hlasovanie sledoval na parlamentnom balkóne. Jeho prvou reakciou na odsúhlasení zákona bola veta: „Principiálne je to krok dopredu.“ Prijatý zákon odmietol bližšie komentovať, kým podrobne nepreštuduje dopad všetkých pozmeňovacích návrhov, ktoré parlament schválil.
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora povedal: „Bol to prvý krok, ktorý bolo treba urobiť. Teraz ide o to, aby sa do ďalších súvisiacich zákonov premietli problémy, ktoré evidujeme a nedali sa riešiť v kompetenčnom zákone.“
Sýkora do parlamentu prišiel priamo zo zasadnutia rady ZMOS. Tá jednomyseľne súhlasila s rozsahom prenášaných kompetencií. Podľa Sýkoru je systémovo správne, že sa zvýšil počet originálnych kompetencií samospráv.
Medzi komunálnymi politikmi však existuje istá nervozita vyplývajúca z neistoty ako, v akom rozsahu a kedy sa samosprávam zabezpečia vlastné príjmy, z ktorých výkon originálnych kompetencií budú financovať.
PETER KUNDER
ANKETA
Reakcie na schválenie vládneho návrhu kompetenčného zákona.
MIROSLAV MAXON, podpredseda HZDS: „HZDS si vypracuje analýzu, či schválené pozmeňovacie návrhy aspoň čiastočne vylepšili vládny návrh.“
JAROSLAV PAŠKA, podpredseda SNS: „Kompetenčný zákon bol prijímaný veľmi chaoticky. Do života občanov sa to premietne istým chaosom.“
BÉLA BUGÁR, predseda SMK: „ V rámci možností sa podarilo maximum. Už sme bližšie, aby sme v koalícii zostali.“
VLADIMÍR FAIČ, poslanec SDĽ: „Kompromisné znenie do istej miery uspokojilo aj Združenie miest a obcí, ako aj tých, ktorí sa podieľali na jeho príprave.“
PETER TATÁR, nezávislý: „Decentralizácia socializmu sa práve stala realitou.“ (sita, tasr)