Pani Alžbeta išla v ten deň na poštu vybrať dôchodok svojej mamy, ktorá bola v nemocnici. „Len čo som sa vrátila domov, chcela som ho odložiť do pokladničky, ktorá bola zamknutá v skrini. Boli v nej peniaze z predaja bytu mojej mamy, ktorá prišla bývať ku mne. Malo tam byť 300-tisíc korún v päťtisícových bankovkách, ale všimla som si, že ich je tam akosi málo. Po prepočítaní peňazí som zistila, že v pokladničke sa nachádza len polovica z pôvodnej sumy,“ hovorí Alžbeta.
Vydarená dcéra
Na to, aby zistila, že ide o krádež, nepotrebovala detektíva. Stačilo, aby trošku vyspovedala dcéru Moniku a jej priateľov a už si bola na čistom, že sa peniaze z pokladničky len tak nevyparili. Sprvu ani nechcela veriť, že jej dospievajúca dcéra, ktorá dostávala 400 korún na mesiac ako vreckové, upadla do pokušenia siahnuť na peniaze svojej babky.
„Monika za nami prišla do kočikárne a priniesla ruksak, z ktorého vybrala pokladničku. Pýtala sa nás, či ju nevieme otvoriť, čo sa nám nakoniec aj podarilo,“ netajili sa svojou šikovnosťou mládenci Rado a Marek. Šestnásťročná Monika, ktorá pokladničku priniesla, si z babkinho pokladu vybrala 10-tisíc korún.
Utrácalo sa ľahko
Čo sa dialo potom, opísal Peter: „Pozval som všetkých do bytu mojich rodičov. Monika si nechala ruksak s pokladničkou v chodbe a odišla do izby. Vedeli sme, že v pokladničke je veľa peňazí, a tak sme sa dohodli, že si z nich zoberieme.
Vyšetrovanie ukázalo, že straky, čo sa zlietli nad pokladničkou, z nej dokopy vybrali temer 200-tisíc korún. Po nákupoch, ktoré za ukradnuté peniaze urobili, boli schopní vrátiť len 45-tisíc korún, ku ktorým pribudlo ešte 5-tisíc, čo nestihla minúť Monika.
Z trestného činu krádeže sa pred samosudkyňou Okresného súdu Košice I zodpovedal 18-ročný Peter a o rok a pol mladší Rado a Marek. Monika, ktorá svojim rovesníkom neuvážene hodila návnadu, tejto hanbe unikla len vďaka svojej babke, ktorá nedala súhlas na trestné stíhanie vlastnej vnučky.
Hanba v rodine
Zato jej mama si užila hanby vrchovatou mierou. „Monika sa mi síce priznala, že nejaké peniaze zobrala, ale chýbalo ich toľko, že som to musela oznámiť na polícii. Strašne som sa za dcéru hanbila, keď ju policajti priviezli. Všetci susedia boli v oknách a pozerali, čo sa to deje,“ posťažovala sa pani Alžbeta.
Pohľad na trio obžalovaných, emócie a hnev na dcéru, to všetko spolu vyvrcholilo do nedôstojného správania svedkyne. Po nemiestnych poznámkach a opakovaných napomenutiach ju samosudkyňa vykázala zo súdnej siene. „To ty, len ty môžeš za všetko,“ buchnátovala dcéru na chodbe.
Zostala jej hudobná veža
Peter sa krádeže dopustil už ako plnoletý. Dostal rok a bude musieť uhradiť aj škodu, ktorú spôsobil. Rado a Marek, vďaka doterajšiemu bezúhonnému životu, dopadli lepšie. Samosudkyňa dospela k záveru, že už samotné prejednanie skutku pred súdom postačí na ich prevýchovu a bude pre nich dostatočným varovaním do budúcnosti.
Babička, ktorej pokladničku tí traja odľahčili o peknú kôpku peňazí, nemala na výber. Podľa porekadla „lepší vrabec v hrsti, ako holub na streche“ súhlasila, že si nechá hudobnú vežu, luxusné športové oblečenie a ďalšie veci, ktoré si trio mladých za jej peniaze nakúpilo.
I keď jej vrátili necelých 50-tisíc korún, čo nestihli minúť, na zvyšných 41-tisíc, ktoré jej má vrátiť Peter, sa zrejme ešte dlho načaká.
MARCELA GÁLOVÁ