Slovensko o pol roka vstúpi do najväčšieho otvoreného trhu na svete. Päťsto miliónom zákazníkov už budú môcť predávať výrobky bez akýchkoľvek obmedzení aj slovenskí podnikatelia. Hoci bude trh jednotný, v každej krajine európskej dvadsaťsedmičky budú ďalej platiť iné sadzby dane z pridanej hodnoty.
Na Slovensku bude od januára platiť 19-percentná DPH, a napríklad v Nemecku je to len 16 percent. Akú daň zaplatí slovenská firma predávajúca tovar do Nemecka?
„Ak bude predávať nemeckému odberateľovi, ktorý je platcom DPH, nezaplatí firma u nás ani v Nemecku žiadnu daň. Ak tam však bude svoje produkty predávať priamo zákazníkom, bude musieť zaplatiť na Slovensku DPH 19 percent,“ avizuje Ľubomíra Rosenbergerová, vedúca oddelenia nepriamych daní na Daňovom riaditeľstve.
Ak však bude v Nemecku predávať slovenské výrobky firma so sídlom v Nemecku, zaplatí daň podľa nemeckých zákonov, teda 16 percent. Slovensko je vo výške DPH v hornej polovici európskeho rebríčka. Okrem toho u nás od januára nebudú existovať výnimky na niektoré druhy tovarov a služieb, ktoré platia, ako je to vo väčšine krajín Európskej únie.
Po vstupe do Európskej únie sa z hraníc vytratia colníci a colná správa už nebude zapojená do systému výberu DPH. „Budeme teda preregistrovávať všetkých platcov DPH. Nové osvedčenie dostane každý dnešný platca dane z pridanej hodnoty automaticky, nebude musieť nič vybavovať,“ hovorí Peter Kuchár z Daňového riaditeľstva SR.
Podnikateľov, ktorí platia štátu DPH, po vstupe do únie pribudne. Pravdepodobne sa totiž zmenia aj kritériá posudzovania, kto musí DPH platiť a kto nie. Doteraz mali túto povinnosť firmy s minimálnym ročným obratom tri milióny korún, od mája budúceho roku to bude len jeden a pol milióna korún za posledných dvanásť mesiacov.
Obchodovanie so zahraničím
* slovenská firma dodá tovar do iného členského štátu únie niekomu, kto je tam registrovaným platcom DPH,
* dodanie tovaru je oslobodené od dane,
* spoločnosť zo Slovenska vystaví faktúru bez DPH s použitím identifikačného daňového čísla zahraničnej firmy,
* slovenská firma podá daňové priznanie DPH a súhrnný výkaz, prizná vyvezenie tovaru zo Slovenska do iného členského štátu firme, ktorá je tam registrovaným platcom dane,
* slovenskému vývozcovi vznikne nárok na odpočítanie DPH na vstupe.