Podľa známej slovenskej odborníčky vo fitnes Zory Czoborovej cvičí v súčasnosti celá Amerika pilates, takže sa niet čo čudovať, že kurzy pre inštruktorov sú predražené rovnako ako literatúra o tejto novej vlne. Veľa slávnych ľudí sa v súčasnosti venuje tejto cvičebnej metóde na zdokonalenie držania tela, nakoľko účinne tvaruje dlhé a štíhle svaly a vyrovnáva brucho. A tak medzi priaznivcov tejto metódy patrili a patria známi tanečníci, športovci, speváci a herci ako Sharon Stone, Patrik Swayze, Julia Roberts, či Madonna.
Vzhľadom k prispôsobivosti tejto metódy je určená mladým aj starým, fyzicky aktívnym a menej aktívnym jedincom. Doporučuje sa ako rehabilitačná liečba, alebo ako pokračovanie rehabilitácie pacientov, či ako doplnok takých športov ako napríklad beh, plávanie, chôdza, golf, lyžovanie a iné. Ale techniky pilates sú vhodné aj pre počítačových operátorov, či hudobníkov ako prevencia proti tuhnutiu krku a ramien.
Aký je teda cieľ tejto metódy?
Krása a štíhlosť. Zo zdravotného hľadiska je však cieľ metódy omnoho širší: správne držanie tela, vyrovnanosť - psychická a fyzická, zvýšenie ohybnosti, a pevnosti, vitalita a radostná nálada bez stresu.
Metóda pilates je vhodná:
* Pre umelcov, tanečníkov a tých, pre ktorých je dôležitá koncentrácia a kondícia
* Pre športovcov
* Pre ľudí s chronickými bolesťami chrbtice
* Pre ľudí s nadváhou
* Pre ľudí s opakovaným zranením pohybových svalov
* Pre ľudí trpiacich stresom
* Pre ľudí, ktorí chcú predchá dzať osteoporóze
Cvičenie prebieha na rôznych nástrojoch. Sú prevádzané v polohe sedu, opretej o stenu, kľaku, státí…. Stupeň obtiažnosti sa prispôsobuje fyzickému potenciálu cvičiacej osoby. Optimálne by sa malo cvičiť 2 x týždenne. Literatúra hovorí, že pri tomto cvičení budete cítiť rozdiel po 10 cvičeniach, po 20 si sami všimnete zmeny a po 30 týždňoch si zmeny všimnú aj ostatní.
Koncentrácia tela a duše
Základným prvkom tejto metódy je uvedomenie si činnosti všetkých svalov pri akejkoľvek činnosti. Znamená to koncentráciu duše a tela, keď vnímame pohyb bez vonkajších aj vnútorných rušivých vplyvov. Teda vtedy, keď nesledujeme okolité prostredie, nemyslíme na nič a ani nesledujeme televízor a pod. Cvičenie je navrhnuté tak, aby bol do aktívnej činnosti zapojený každý sval sústredným spôsobom za pomoci kontroly dychu. Dobré dýchanie, telesná a duševná angažovanosť zanechajú v človeku pocit harmónie, úspechu a relaxácie.
Zakladateľom Pilatovej metódy je Jozef Pilates, pôvodom Nemec, ktorý ako dieťa trpel astmou a rachitídou, takže niet divu, že zatúžil silou ducha zvíťaziť nad ochabnutými svalmi a slabým telom systémom cvičení. Jeho metóda prešla dlhým vývojom, všeobecne je dnes vo svete populárna ako metóda tzv. BODY and MIND (harmónia tela, duše a mysle). Technika pilates vychádza z deväťdesiat rokov starého cvičebného systému zloženého z cvikov funkčnej gymnastiky, jogy a iných foriem východnej a západnej filozofie. Pilatesova metóda človeka neopúšťa odchodom z cvičebnej miestnosti. Musí si byť stále vedomý, čo a ako robí. „Metóda je zameraná na zvýšenie ohybnosti, redukcii stresov, zvýšeniu spánkovej činnosti,“ uzatvára Zora Czoborová zo Zorafitcentra, kde je možné si toto cvičenie na vlastnom tele odskúšať.