
Prvý deň ramadánu mal v Bagdade tragický priebeh. FOTO - REUTERS
Ramadán má byť mesiacom pokoja a rozjímania. Niektorí duchovní však hovorili, že sa bude útočiť. Náboženské emócie sú podľa nich na vrchole, v Iraku to vrie. Prítomnosť Američanov veľmi nepomáha.
Včera v Bagdade umrelo nepomerne menej Američanov ako Iračanov. Umierali zväčša civilisti, aj keď pri policajných staniciach, ktorých osadenstvo považuje väčšina Iračanov za zradcov.
Všetko sa začalo pred budovou Červeného kríža. Rovnako ako na sídlo OSN útočil samovražedný atentátnik v aute plnom výbušnín. Jeho spoločník všetko „istil“ výstrelmi z automatickej zbrane. Strieľal na spanikárený dav, ktorý opúšťal budovu. Zabili najmenej 12 ľudí, desiatky zranili.
Rovnako ako v OSN nikto z Červeného kríža nevedel, prečo útočia na nich. „My sme tu len pomáhali, nikoho sme nediskriminovali,“ hovorí hovorkyňa organizácie Nada Dumani. Nevie, čo bude ďalej a či v Bagdade zostane dosť ľudí, aby mohli pomáhať. Od augusta, keď do vzduchu vyletelo sídlo OSN, mal aj Červený kríž limitovaný počet ľudí.
Potom vybuchli autá pred štyrmi policajnými stanicami, v niektorých zrejme zomreli aj samovrahovia. Pred piatou útočníka zastavili. Chcel sa odpáliť vo svojom džípe. Vykrikoval: „Smrť Američanom!“
K útokom sa nikto neprihlásil. Niektorí analytici aj britský minister zahraničia Jack Straw naznačujú, že za útokmi sú Saddámovi verní.
Len niekoľko dní pred výbuchmi, ktoré pravdepodobne uviedol už nedeľný útok na hotel Rašíd, šéf Pentagonu Donald Rumsfeld a šéf hlavných operácií, generálplukovník Norton Schwartz hovorili o nebezpečenstve, ktoré predstavuje Ansar al-Islam napojený na al-Káidu. Skupinu, ktorá po rozprášení Kurdmi operuje pravdepodobne z Iránu, podozrievajú aj z útoku na OSN v auguste. Nedá sa vylúčiť ani spojenectvo medzi islamistami a členmi Saddámovej strany Baas.
Analytik BBC Paul Reynolds napísal, že útok na Červený kríž môže byť prejavom džihádu. Kríž je symbolom kresťanstva a útok naň na začiatku ramadánu má vraj rukopis al-Káidy.
Výbuchy sú dôkazom, že zmierniť bezpečnostné opatrenia počas ramadánu nebolo správne. Ešte vážnejšie je však to, s akou istotou idú útočníci do boja. Môže to znamenať, že majú prístup k spravodajským informáciám. O tom svedčí nedeľný útok na hotel, v ktorom býval Paul Wolfowitz. Musia mať aj dostatočný počet verných v nových štruktúrach. Auto plné výbušnín či rakety Kaťuše neprejdú kontrolami len tak.
Konštatovanie amerického ministra zahraničia Collina Powella, že Washington neočakával takú vlnu odporu, ich tiež skôr povzbudí.