Na túto tému už vzniklo množstvo článkov, aj kníh. Napriek tomu sa však stáva, že ľudia napíšu životopis a sprievodný list tak neobratne, že ich nádejný zamestnávateľ ani nepozve na osobný pohovor.
Čo na to odborník z praxe? Radí ROBERT BAUMGARTNER zo spoločnosti IVECO:
• Ak máte skutočný záujem o prácu v medzinárodnej alebo zahraničnej spoločnosti, vrhnite sa na štúdium jazykov. Ak vidím v životopise napísané „pasívna angličtina“, takmer vždy to znamená „minimálna angličtina“. A bez jazyka sa šance na dobré zamestnanie znižujú.
• Nedoporučujem do rubriky schopnosti písať prácu s Internetom. Ten už ovládajú všetci mladí ľudia so slušným vzdelaním a niekomu môže prísť na um, že sa budete v pracovnej dobe intenzívne venovať surfovaniu a chatu a neostane vám príliš veľa času na vlastnú prácu.
• Nezabudnite uviesť vodičský preukaz – žijeme v dobe, keď je okrem jazykov dôležitá aj mobilita.
• Dajte si prácu so sprievodným listom, je to prvá vec ktorá vás „predáva“. Nemal by vyzerať tak, že presne ten istý ste poslali do X ďalších firiem. A rozhodne by som nezačínal formuláciou „Žiadam o prijatie...“. Na dnešnú dobu, keď si firmy vyberajú z viacerých ponúk, je to trochu tvrdá formulácia. Ak napíšete list „bez náboja“ asi nie ste silná a zaujímavá osobnosť, ktorá môže byť pre firmu významným prínosom.
• Z vášho listu musí vychádzať konkrétny záujem o konkrétnu prácu a musí byť vidieť, že práve takáto práca je pre vás ako „šitá“. Váš záujem by mohol byť podporený uvedením vašich záujmov a koníčkov, ktoré sú podobného charakteru ako zamestnanie, ktoré ste si zvolili. Ani v personálnej agentúre ani vo veľkej firme nezabodujete, ak vôbec neviete, čo a prečo by ste chceli robiť.
Zaujímavý sprievodný list: Vážená spoločnosť, rád by som sa uchádzal o zamestnanie na ..... oddelení Vašej spoločnosti. Vedie ma k tomu charakter môjho vzdelania, dlhoročný záujem o všetko pohyblivé a dynamické, doterajšia prax, koníčky a presvedčenie, že dobre možno vykonávať len takú prácu, ktorá vás skutočne baví. |