BRATISLAVA - „Daňová reforma nám spôsobí väčšie ťažkosti než vstup do Európskej únie,“ hovorí Peter Stanek z Ústavu slovenskej a svetovej ekonomiky Slovenskej akadémie vied (SAV) a jeden z autorov dosahovej štúdie nášho vstupu do únie, ktorý je v otázke daní veľmi kritický.
Najväčšie výhrady má k sadzbe dane z pridanej hodnoty. Únia odporúča krajinám, aby zvolili niekoľko sadzieb v rozpätí od 15 do 20 percent tak, aby to vyhovovalo aj sociálnym a iným kritériám. „My sme zvolili 19-percentnú sadzbu DPH, aby bola reforma fiškálne neutrálna: to znamená, že výpadok dane z príjmov fyzických a právnických osôb sa bude kompenzovať zo spotrebných daní: z tabaku, alkoholu, pohonných látok a zvýšením DPH na túto sadzbu.“
A práve to bude mať podľa Staneka zničujúce účinky na podnikateľský sektor, pretože v okolitých krajinách zostanú sadzby podstatne nižšie.
Aj ľudia budú musieť siahnuť hlbšie do peňaženky: „Kľúčové pre nich nie je, že z 20 percent to pri niektorých tovaroch klesne na 19 percent, ale že základné potraviny, služby, energie, ktoré sú v sadzbe 14 percent, sa zvýšia na 19 percent. A to bude mať negatívny vplyv.“
Podľa Staneka tak môžeme profitovať len z jedinej veci: z nižšej priamej dane, než majú okolité krajiny. „Máme dva možno tri roky, aby sme vo vzťahu k zahraničným investíciám využili 19-percentnú daň z príjmov právnických osôb. Potom sa ostatné sadzby k nám priblížia,“ hovorí Stanek, ale dodáva, že dane nie sú jediným stimulom pre zahraničných investorov. (mim)